WP Statistics - en to uk_UA translation catalogue (567 entries)

en: Enabled
uk_UA: Увімкнено

en: The post/page id to get page statistics on.
uk_UA: ID повідомлення/сторінки для отримання статистики.

en: Post/Page ID
uk_UA: ID повідомлення/сторінки для статистики на сторінці.

en: The time frame to get the statistic for, strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) will be used to calculate it. Use "total" to get all recorded dates.
uk_UA: Строк отримання статистики, strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) використовуватиметься для її розрахунку. Використовуйте "total", щоб отримати всі записані дати.

en: visitor tracking
uk_UA: відстеження відвідувачів

en: geoip collection
uk_UA: Колекція geoip

en: visit database index
uk_UA: Індекс бази даних щодо відвідувань

en: Database updates are required, please go to %s and update the following: %s
uk_UA: Потрібно оновлення баз даних , перейдіть до %s і оновіть наступне: %s

en: countries database index
uk_UA:  Індекс бази даних країн

en: search table
uk_UA: Таблиця пошуку

en: settings page
uk_UA: сторінка налаштувань

en: The following features are disabled, please go to %s and enable them: %s
uk_UA: Наступні функції відключені, перейдіть до %s і включіть їх:%s

en: hit tracking
uk_UA: Відстеження переглядів

en: online user tracking
uk_UA: Відстеження користувачів онлайн

en: Search table conversion complete, %d rows added.
uk_UA: Конвертування пошукової таблиці завершено, %d рядків додано.

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion.
uk_UA: Старі програми установки WP Statistics зберігають інформацію про пошуки в таблиці відвідувачів, які можуть стати проблемою продуктивності при великих наборах даних. Нова таблиця створена, щоб тримати цю інформацію в більших масштабах.

en: Search Table
uk_UA: Пошукова таблиця

en: Convert
uk_UA: Конвертувати

en: Convert Now!
uk_UA: Конвертувати зараз!

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion, however the old data must first be converted to the new format before it can be used.
uk_UA: Старі установки WP Statistics зберігають інформацію про пошуки в таблиці відвідувачів, які можуть стати проблемою продуктивності при великих наборах даних. Нова таблиця була створена, щоб тримати цю інформацію в більших масштабах, однак старі дані повинні треба спочатку конвертувати в новий формат перед початком використання.

en: Download of the Piwik Referrer Spam Blacklist database will be scheduled for once a week.
uk_UA: Завантаження бази даних Piwik Referrer Spam Blacklist заплановано один раз на тиждень.

en: Externals
uk_UA: Зовнішні специфікації

en: Piwik Referrer Spam Blacklist settings
uk_UA: Налаштування Piwik Referrer Spam Blacklist

en: Schedule weekly update of Piwik Referrer Spam Blacklist DB
uk_UA: Графік щотижневих оновлень Piwik Referrer Spam Blacklist DB

en: Download Piwik Referrer Spam Blacklist Database
uk_UA: Хавантажити базу даних Piwik Referrer Spam Blacklist

en: Update Piwik Referrer Spam Blacklist Info
uk_UA: Оновити інформацію Piwik Referrer Spam Blacklist

en: The Piwik Referrer Spam Blacklist database will be downloaded and used to detect referrer spam.
uk_UA: База даних Piwik Referrer Spam Blacklist буде завантажена та буде використовуватись для виявлення спаму.

en: Referrer spam blacklist is provided by Piwik, available from %s.
uk_UA: Referrer spam blacklist від Piwik, доступний з %s.

en: Piwik Referrer Spam Blacklist usage
uk_UA: Використання Piwik Referrer Spam Blacklist

en: Treat corrupt browser info as a bot
uk_UA: Вважати пошкоджені дані браузера ботами

en: 404 Pages
uk_UA: Сторінки 404

en: Date
uk_UA: Дата

en: Treat any visitor with corrupt browser info (missing IP address or empty user agent string) as a robot.
uk_UA: Вважати будь-якого відвідувача з пошкодженою інформацією браузера (без ІР адреси або пустим рядком про користувача) роботом.

en: Excluded 404 pages
uk_UA: Виключені сторінки 404

en: Exclude any URL that returns a "404 - Not Found" message.
uk_UA: Вилучити будь-який URL який повертає повідомлення "404-не знайдено"

en: Error creating GeoIP database directory, make sure your web server has permissions to create directories in : %s
uk_UA: Помилка при створенні каталога бази даних GeoIP , переконайтеся, що ваш веб-сервер має права на створення каталогів в: %s

en: Add page title to empty search words
uk_UA: Додати заголовок сторінки до порожніх пошукових слів

en: If a search engine is identified as the referrer but it does not include the search query this option will substitute the page title in quotes preceded by "~:" as the search query to help identify what the user may have been searching for.
uk_UA: Якщо пошукова система визначена як реферер, але вона не включає пошуковий запит, цей варіант замінить заголовок сторінки в лапках, після "~:" як пошуковий запит, щоб допомогти визначити, що користувач міг шукати.

en: Purge visitors with more than
uk_UA: Очистити відвідувачів з більш ніж

en: hits
uk_UA: переглядів

en: Deleted user statistics data where the user has more than the defined number of hits in a day.  This can be useful to clear up old data when your site has been hit by a bot.  This will remove the visitor and their hits to the site, however it will not remove individual page hits as that data is not recorded on a per use basis.  Minimum value is 10 hits.
uk_UA: Видалені статистичні дані, де користувач має більш ніж певне число переглядів в день. Це може бути корисно для очищення старих даних, коли ваш сайт переглядався ботами. Це дозволить видалити відвідувача і його перегляди на сайті, однак не видаляться перегляди окремих сторінок , оскільки, такі дані не записуються на основі використання. Мінімальне значення 10 переглядів.

en: No visitors found to purge.
uk_UA: Не знайдено жодного відвідувача для очищення.

en: %s records purged successfully.
uk_UA: %s записів успішно очищено.

en: Number of hits must be greater than or equal to 10!
uk_UA: Число переглядів повинно бути більше або дорівнювати 10!

en: Page Visits
uk_UA: Відвідування сторінки

en: Page Count
uk_UA: Кількість сторінок

en: Comment Count
uk_UA: Кількість коментарів

en: Spam Count
uk_UA: Кількість спаму

en: User Count
uk_UA: Кількість користувачів

en: Post Average
uk_UA: середня кількість публікацій

en: Comment Average
uk_UA: середня кількість коментарів

en: User Average
uk_UA: Середня кількість користувачів

en: Search Provider
uk_UA: Пошуковий провайдер

en: The search provider to get statistics on.
uk_UA: Пошуковий провайдер для отримання статистики

en: Number Format
uk_UA: Числовий формат

en: The format to display numbers in: i18n, english, none.
uk_UA: Формат для відображення чисел в: i18n, англйська, нічого.

en: English
uk_UA: Англійська

en: International
uk_UA: Міжнародна

en: Hits Statistics Summary
uk_UA: Підсумкова статистика переглядів

en: Chart Total
uk_UA: Сумарний Графік

en: All Time Total
uk_UA: Увесь сумарний час

en: Have you thought about donating to WP Statistics?
uk_UA: Чи замислювалися ви про пожертвування для WP Statistics?

en: Donate
uk_UA: Пожертвувати

en: Fell like showing us how much you enjoy WP Statistics?  Drop by our %s page and show us some love!
uk_UA: Хочете поділитися з нами, наскільки вам подобається WP Statistics? Перейдіть до нашої %s сторінки і покажіть нам вашу любов!

en: donation
uk_UA: пожертвування

en: Donate Now!
uk_UA: Пожертвувати зараз!

en: Close
uk_UA: Закрити

en: Select the statistic you wish to display.
uk_UA: Вибрати статистику, яку хочете відображати.

en: Statistic
uk_UA: Статистика

en: Post Count
uk_UA: Кількість публікацій

en: Time Frame
uk_UA: Інтервал часу

en: to
uk_UA: до

en: Go
uk_UA: перейти

en: Rank #5
uk_UA: Ранг #5

en: Rank #4
uk_UA: Ранг #4

en: Rank #3
uk_UA: Ранг #3

en: Rank #1
uk_UA: Ранг #1

en: Rank #2
uk_UA: Ранг #2

en: Visits Table
uk_UA: Таблиця переглядів

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistits table, delete duplicate entries and add the index.
uk_UA: Старі установки WP Statistics дублювали записи у таблиці відвідувань у тупиковій ситуації. Нові установки захищені проти цього унікальним індексом в таблиці. Щоб створити індекс для старих установок, дубльовані записи мають бути видалені спочатку. Натиснувши на "Оновити зараз", почнеться сканування таблиці переглядів, видаляться дублікати записів і додадуться індекси.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visits table.
uk_UA: Ця операція може зайняти багато часу на установки з кількістю рядків у таблиці відвідувань.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
uk_UA: Старі установки WP Statistics дублювали записи у таблиці відвідувань у тупиковій ситуації. Нові установки захищені проти цього унікальним індексом в таблиці.

en: Filtered by
uk_UA: Відфільтровано по

en: Range
uk_UA: Діапазон

en: MM/DD/YYYY
uk_UA: ММ/ДД/РРРР

en: Do not use the translations and instead use the English defaults for WP Statistics (requires two page loads)
uk_UA: Не використовуйте переклади і замість застосовуйте англійську за замовчуванням для WP Statistics (потрібно два завантаження сторінки)

en: Force English
uk_UA: примусова англійська

en: Languages
uk_UA: Мови

en: Note: this option will NOT handle url parameters (anything after the ?), only to the script name.  Entries less than two characters will be ignored.
uk_UA: Примітка: Ця опція не оброблятиме параметри URL-адреси (будь-що після ?) , тільки ім'я скрипта. Записи менше двох символів будуть пропущені.

en: A list of local urls (ie. /wordpress/about, one per line) to exclude from statistics collection.
uk_UA: Список локальних URL-адрес (тобто /wordpress/about, по одному в рядку), щоб вилучити зі списку статистики.

en: Excluded URLs list
uk_UA: Список вилучених URL-адрес

en: Excluded URL
uk_UA: Вилучена URL-адреса

en: Last 365 Days (Year)
uk_UA: Останні 365 днів (рік)

en: Last 30 Days (Month)
uk_UA: Останні 30 днів (місяць)

en: Last 7 Days (Week)
uk_UA: Останні 7 днів (тиждень)

en: Feeds
uk_UA: Потоки

en: User Role
uk_UA: Роль користувача

en: Login Page
uk_UA: Сторінка входу

en: Admin Page
uk_UA: Сторінка адміністратора

en: Self Referral
uk_UA: самостійний реферал

en: IP Match
uk_UA: IP-матч

en: Robot
uk_UA: Робот

en: Currently there are no users online in the site.
uk_UA: В даний час на сайті немає користувачів онлайн .

en: Robot Threshold
uk_UA: Граничне значення робота

en: Honey Pot
uk_UA: Система-пастка

en: Page Trending Stats
uk_UA: Статистика відсліковування тенденцій

en: Hostname
uk_UA: Ім'я хоста

en: Enable or disable this feature
uk_UA: Включити або виключити функцію

en: Check for online users every
uk_UA: Перевіряти користувачів онлайн кожну

en: Second
uk_UA: секунду

en: Time for the check accurate online user in the site. Now: %s Second
uk_UA: Час для перевірки достовірного онлайн користувача на сайті. Зараз:%s секунд

en: Record all user
uk_UA: Запис всіх користувачів

en: Ignores the exclusion settings and records all users that are online (including self referrals and robots).  Should only be used for troubleshooting.
uk_UA: Ігнорує параметри виключення і реєструє всіх користувачів онлайн (у тому числі самостійних рефералів і роботів). Слід використовувати тільки для усунення неполадок.

en: Store entire user agent string
uk_UA: Зберігає весь рядок користувача

en: Only enabled for debugging
uk_UA: Тільки включено для налагодження

en: Coefficient per visitor
uk_UA: Коефіціент на відвідувача

en: For each visit to account for several hits. Currently %s.
uk_UA: На кожен візит  декілька переглядів. В даний час %s

en: Pages
uk_UA: Сторінки

en: Track all pages
uk_UA: Відслідковувати всі сторінки

en: Strip parameters from URI
uk_UA: Параметри смуги з URI

en: This will remove anything after the ? in a URL.
uk_UA: Це видалить все після ? в URL-адресі.

en: Disable hits column in post/pages list
uk_UA: Виключити колонку переглядів у списку публікацій/сторінок

en: Miscellaneous
uk_UA: Різне

en: Show stats in menu bar
uk_UA: Показати статистику в меню

en: No
uk_UA: Ні

en: Yes
uk_UA: Так

en: Show stats in admin menu bar
uk_UA: Показати статистику в адмін меню

en: Hide admin notices about non active features
uk_UA: Приховати повідомлення адміністратора про неактивні функції

en: By default WP Statistics displays an alert if any of the core features are disabled on every admin page, this option will disable these notices.
uk_UA: За замовчуванням WP Statistics показує попередження, якщо яка-небудь з основних функцій виключена, на кожній сторінці адміністратора, цей параметр відключить ці повідомлення.

en: Delete the manual
uk_UA: Видалити інструкцію

en: By default WP Statistics stores the admin manual in the plugin directory (~5 meg), if this option is enabled it will be deleted now and during upgrades in the future.
uk_UA: За замовчуванням WP Statistics зберігає інструкцію в папці плагіна (~ 5 мб), якщо ця опція включена, вона буде видалена хараз і протягом оновлень в майбутньому.

en: Search Engines
uk_UA: Пошуковики

en: Disabling all search engines is not allowed, doing so will result in all search engines being active.
uk_UA: Відключення всіх пошукових систем не допускається, це призведе до активації всіх пошукових систем .

en: disable
uk_UA: Відключити

en: Disable %s from data collection and reporting.
uk_UA: Відключити%s з колекції даних і звітності.

en: Charts
uk_UA: Графіки

en: Include totals
uk_UA: Включити загальні дані

en: Add a total line to charts with multiple values, like the search engine referrals
uk_UA: Додати загальний рядок в графік з декількома значеннями, як пошукові реферали

en: GeoIP settings
uk_UA: GeoIP налаштування

en: IP location services provided by GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
uk_UA: Послуги розміщення IP, наданих GeoLite2 від MaxMind, доступні з %s.

en: GeoIP collection
uk_UA: GeoIP колекція

en: For get more information and location (country) from visitor, enable this feature.
uk_UA: Для отримання більш детальної інформації та місцезнаходження (країна) від відвідувача, включіть цю функцію.

en: Update GeoIP Info
uk_UA: Відновити GeoIP інфо

en: Download GeoIP Database
uk_UA: Завантажити GeoIP базу даних

en: Schedule monthly update of GeoIP DB
uk_UA: Графік щомісячного оновлення БД GeoIP

en: Download of the GeoIP database will be scheduled for 2 days after the first Tuesday of the month.
uk_UA: Завантаження бази даних GeoIP будуть заплановані протягом 2 днів після першого вівторка місяця.

en: This option will also download the database if the local filesize is less than 1k (which usually means the stub that comes with the plugin is still in place).
uk_UA: Ця опця також завантажить базу даних, якщо локальний розмір файлу менше, ніж 1k (це, як правило, означає, що заглушка, яка поставляється з плагіном, все ще перебуває на місці).

en: Populate missing GeoIP after update of GeoIP DB
uk_UA: Заповніть відсутні GeoIP після оновлення БД GeoIP

en: Update any missing GeoIP data after downloading a new database.
uk_UA: Оновити відсутні дані Geoip після завантаження нової бази даних.

en: Country code for private IP addresses
uk_UA: Код країни для приватних IP-адрес

en: The international standard two letter country code (ie. US = United States, CA = Canada, etc.) for private (non-routable) IP addresses (ie. 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1, etc.).  Use "000" (three zeros) to use "Unknown" as the country code.
uk_UA: Міжнародний стандарт двох літерний код країни (тобто, США = Сполучені Штати, Канада CA =, і т.д.) для приватних (не маршрутизованих) IP-адрес (тобто 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1 і т.д.). Використовуйте "000" (три нуля), щоб застосовувати "невідомо" в якості коду країни.

en: GeoIP collection is disabled due to the following reasons:
uk_UA: Колекція GeoIP відключена через наступні причини:

en: GeoIP collection requires PHP %s or above, it is currently disabled due to the installed PHP version being
uk_UA: Колекції GeoIP потрібно PHP %s або вище, в даний час відключена у зв'язку з встановленою версією PHP

en: GeoIP collection requires the cURL PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
uk_UA: Колекції GeoIP потрібне розширення cURL PHP і вона не завантажується на вашій версії PHP!

en: GeoIP collection requires the BC Math PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
uk_UA: Колекції GeoIP потрібне розширення BC Math PHP  і вона не завантажується на вашій версії PHP!

en: PHP safe mode detected!  GeoIP collection is not supported with PHP's safe mode enabled!
uk_UA: Безпечний режим PHP виявлено! Колекція GeoIP не підтримує включений безпечний режим PHP!

en: This will permanently delete data from the database each day, are you sure you want to enable this option?
uk_UA: Це буде видаляти дані з бази даних кожен день, ви впевнені, що ви хочете включити цю опцію?

en: Days
uk_UA: днів

en: The number of days to keep statistics for.  Minimum value is 30 days.  Invalid values will disable the daily maintenance.
uk_UA: Кількість днів, щоб зберегти статистику. Мінімальне значення становить 30 днів. Неприпустимі значення відключатимуть щоденне обслуговування.

en: Common Report Options
uk_UA: Загальні параметри звіту

en: E-mail addresses
uk_UA: Адреса електронної пошти

en: A comma separated list of e-mail addresses to send reports to.
uk_UA: Розділений комами список адрес електронної пошти для відправки звітів.

en: Update Reports
uk_UA: Відновити звіти

en: Send a report whenever the browscap.ini is updated.
uk_UA: Відправляти звіт щоразу, коли browscap.ini оновлюється.

en: Send a report whenever the GeoIP database is updated.
uk_UA: Відправляти звіт щоразу, коли база даних GeoIP оновлюється.

en: Pruning
uk_UA: Очищення

en: Send a report whenever the pruning of database is run.
uk_UA: Відправляти звіт щоразу, коли база даних очищується.

en: Upgrade
uk_UA: Оновлення

en: Send a report whenever the plugin is upgraded.
uk_UA: Відправляти звіт щоразу, коли плагін оновлюється.

en: Statistical reporting
uk_UA: Статистична звітність

en: Schedule
uk_UA: Графік

en: Select how often to receive statistical report.
uk_UA: Виберіть, як часто отримувати статистичний звіт.

en: Send reports via
uk_UA: Відправляти звітів через

en: Select delivery method for statistical report.
uk_UA: Виберіть спосіб доставки для статистичного звіту.

en: Note: To send SMS text messages please install the %s plugin.
uk_UA: Примітка: Для відправки SMS текстового повідомлення, будь ласка, встановіть %s плагін.

en: Report body
uk_UA: Структура робота

en: Enter the contents of the report.
uk_UA: Введіть вміст звіту.

en: Any shortcode supported by your installation of WordPress, include all shortcodes for WP Statistics (see the admin manual for a list of codes available) are supported in the body of the message.  Here are some examples:
uk_UA: Будь-який шорткод, що підтримується вашою установкою WordPress, включає  всі шорткоди для WP Statistics (див інструкцію адміністратора для списку доступних кодів), підтримувані в тілі повідомлення. Ось деякі приклади:

en: User Online
uk_UA: Користувач онлайн

en: Today Visitor
uk_UA: Сьогодняшній відвідувач

en: Today Visit
uk_UA: Сьогоднішнє відвідування

en: Yesterday Visitor
uk_UA: Вчорашній відвідувач

en: Yesterday Visit
uk_UA: Вчорашнє відвідування

en: Total Visitor
uk_UA: Всього відвідувачів

en: Total Visit
uk_UA: Всього відвідувань

en: None
uk_UA: Жодного

en: About
uk_UA: Про

en: Dashboard
uk_UA: Приладова панель

en: The following items are global to all users.
uk_UA: Наступні пункти застосовуються для всіх користувачів.

en: Disable dashboard widgets
uk_UA: Відключити віджети приладової панелі

en: Disable the dashboard widgets.
uk_UA: Відключити ці віджети приладової панелі

en: Page/Post Editor
uk_UA: Редактор сторінки/публікації

en: Disable post/page editor widget
uk_UA: Відключити віджет-редактор сторінки/публікації

en: Disable the page/post editor widget.
uk_UA: Відключити цей віджет-редактор сторінки/публікації

en: Disable map
uk_UA: Відключити карту

en: Disable the map display
uk_UA: Відключити картове відображення

en: Get country location from Google
uk_UA: Отримати розташування країни в Google

en: This feature may cause a performance degradation when viewing statistics and is only valid if the map type is set to "Google".
uk_UA: Ця функція може привести до зниження продуктивності при перегляді статистики і тільки якщо тип карти встановлено на «Google».

en: WP Statisitcs Removal
uk_UA: Видалення WP Statisitcs

en: Uninstalling WP Statistics will not remove the data and settings, you can use this option to remove the WP Statistics data from your install before uninstalling the plugin.
uk_UA: Видалення WP Statistics не видалить дані і налаштування, ви можете використати цю опцію для видалення даних WP Statistics з установки перед видаленням плагіна.

en: Once you submit this form the settings will be deleted during the page load, however WP Statistics will still show up in your Admin menu until another page load is executed.
uk_UA: Після відправлення цієї форми, налаштування будуть видалені під час завантаження сторінки, однак WP Statistics буде все ще показуватись в меню адміністратора, поки не буде виконане інше завантаження сторінки.

en: Remove data and settings
uk_UA: Видалити дані та налаштування

en: Remove
uk_UA: Видалити

en: Remove data and settings, this action cannot be undone.
uk_UA: Видалення даних та налаштувань, цю дію скасувати не можна.

en: General
uk_UA: Загальні

en: Notifications
uk_UA: Сповіщення

en: Dashboard/Overview
uk_UA: Приладова панель/перегляд

en: Maintenance
uk_UA: Обслуговування

en: Removal
uk_UA: Видалення

en: Update
uk_UA: Оновлення

en: Once Weekly
uk_UA: Один раз в тиждень

en: Once Every 2 Weeks
uk_UA: Один раз кожні 2 тижні

en: Once Every 4 Weeks
uk_UA: Один раз на 4 тижні

en: Statistics
uk_UA: Статистика

en: Show site stats in sidebar.
uk_UA: Відображати статистику сайту у бічній панелі.

en: Week Visit
uk_UA: Відвідувань за тиждень

en: Month Visit
uk_UA: Відвідувань за місяць

en: Years Visit
uk_UA: Відвідувань за рік

en: Total Page Views
uk_UA: Усього переглядів сторінки

en: Search Engine referred
uk_UA: Направлені пошуковики

en: Total Posts
uk_UA: Всього публікацій

en: Total Pages
uk_UA: Всього сторінок

en: Total Comments
uk_UA: Всього коментарів

en: Total Spams
uk_UA: Всього спаму

en: Total Users
uk_UA: Всього користувачів

en: Average Posts
uk_UA: Середня кількість публікацій

en: Average Comments
uk_UA: Середня кількість коментарів

en: Average Users
uk_UA: Середня кількість користувачів

en: Last Post Date
uk_UA: Останні зміни в публікації

en: Name
uk_UA: Ім'я

en: Items
uk_UA: Об'єкти

en: Yesterday visit
uk_UA: Вчорашнє відвідування

en: Search Engine Referred
uk_UA: Направлений пошуковик

en: Select type of search engine
uk_UA: Вибрати тип пошуковика

en: WP Statistics has been removed, please disable and delete it.
uk_UA: WP Statistics видалено, будь ласка відключіть і видаліть його.

en: Complete statistics for your WordPress site.
uk_UA: Повна статистика для вашого сайту WordPress.

en: Settings
uk_UA: Налаштування

en: Click here to visit the plugin on WordPress.org
uk_UA: Натисніть тут, щоб відвідати плагін на WordPress.org

en: Visit WordPress.org page
uk_UA: Відвідайте плагін на WordPress.org

en: Click here to rate and review this plugin on WordPress.org
uk_UA: Натисніть тут, щоб оцінити і переглянути цей плагін на WordPress.org

en: Rate this plugin
uk_UA: Оцінити цей плагін

en: WP Statistics - Hits
uk_UA: WP Statistics - перегляди

en: Overview
uk_UA: Перегляд

en: Online
uk_UA: Онлайн

en: Referrers
uk_UA: Рефери

en: Searches
uk_UA: Пошуки

en: Search Words
uk_UA: Пошукові слова

en: Top Visitors Today
uk_UA: Топ відвідувачі за сьогодні

en: Optimization
uk_UA: Оптимізація

en: Manual
uk_UA: Інструкція

en: Site
uk_UA: Сайт

en: Options
uk_UA: Опції

en: Today visitor
uk_UA: Сьогодняшній відвідувач

en: Today visit
uk_UA: Сьогоднішнє відвідування

en: Yesterday visitor
uk_UA: Вчорашній відвідувач

en: View Stats
uk_UA: Переглянути статистику

en: Download ODF file
uk_UA: Завантажити файл ODF

en: Download HTML file
uk_UA: Завантажити файл HTML

en: Manual file not found.
uk_UA: Інструкцію не знайдено.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
uk_UA: Ви не маєте достатніх прав для доступу до цієї сторінки.

en: WP Statistics %s installed on
uk_UA: WP Statistics %s установлений на

en: Error downloading GeoIP database from: %s - %s
uk_UA: Помилка під час завантаження GeoIP бази даних із: %s - %s

en: Error could not open downloaded GeoIP database for reading: %s
uk_UA: Помилка не вдалося відкрити завантажену GeoIP базу даних для читання: %s

en: Error could not open destination GeoIP database for writing %s
uk_UA: Помилка не вдалося відкрити шлях бази даних GeoIP для написання %s

en: GeoIP Database updated successfully!
uk_UA: GeoIP база даних успішно оновлена!

en: GeoIP update on
uk_UA: GeoIP оновлена на

en: Error downloading browscap database from: %s - %s
uk_UA: Помилка під час завантаження browscap бази даних із: %s - %s

en: browscap database updated successfully!
uk_UA: browscap база даних успішно оновлена!

en: browscap database updated failed!  Cache file too large, reverting to previous browscap.ini.
uk_UA: Оновлення browscap бази даних не вдалося!  Кеш-файл занадто великий, повернено до попереднього browscap.ini.

en: browscap database updated failed!  New browscap.ini is mis-identifing user agents as crawlers, reverting to previous browscap.ini.
uk_UA: Оновлення browscap бази даних не вдалося!  Новий browscap.ini помилково розпізнає користувачів як сканерів, повернено до попереднього browscap.ini.

en: browscap already at current version!
uk_UA: browscap вже в поточній версії!

en: Browscap.ini update on
uk_UA: Browscap.ini оновлено на

en: Quick Stats
uk_UA: Швидка статистика

en: Top 10 Browsers
uk_UA: Топ 10 браузерів

en: Top 10 Countries
uk_UA: Топ 10 країн

en: Today's Visitor Map
uk_UA: Карта сьогодняшніх відвідувачів

en: Hit Statistics
uk_UA: Статистика переглядів

en: Top 10 Pages
uk_UA: Топ 10 сторінок

en: Recent Visitors
uk_UA: Нещодавні відвідувачі

en: Top Referring Sites
uk_UA: Топ реферних сайтів

en: Search Engine Referrals
uk_UA: Пошукові реферали

en: Summary
uk_UA: Підсумок

en: Latest Search Words
uk_UA: Останні пошукові слова

en: Top 10 Visitors Today
uk_UA: Топ 10 відвідувачів за сьогодні

en: This post is not yet published.
uk_UA: Ця публікація ще не опублікована.

en: Unable to load the GeoIP database, make sure you have downloaded it in the settings page.
uk_UA: Не вдалося завантажити GeoIP бази даних, переконайтеся, що ви завантажили його на сторінку налаштувань.

en: Updated %s GeoIP records in the visitors database.
uk_UA: Оновлено %s GeoIP записів бази даних відвідувачів.

en: %s data older than %s days purged successfully.
uk_UA: %s даних старіше %s днів успішно очищено.

en: No records found to purge from %s!
uk_UA: Записів не знайдено для очищення з %s!

en: Database pruned on
uk_UA: База даних, відсічена на

en: Please select a value over 30 days.
uk_UA: Будь ласка, виберіть значення протягом 30 днів.

en: Browser Statistics
uk_UA: Статистика браузерів

en: Click to toggle
uk_UA: Натисніть для  переміщення

en: Browsers
uk_UA: Браузери

en: Browsers by type
uk_UA: Браузери за типом

en: Platform
uk_UA: Платформа

en: Browsers by platform
uk_UA: Браузери за платформою

en: %s Version
uk_UA: Версія %s

en: Attention: Exclusion are not currently set to be recorded, the results below may not reflect current statistics!
uk_UA: Увага: Виключення наразі не записуються, нижче результати можуть не відображати поточної статистики!

en: Exclusions Statistics
uk_UA: Виключення в статистиці

en: 10 Days
uk_UA: 10 днів

en: 20 Days
uk_UA: 20 днів

en: 30 Days
uk_UA: 30 днів

en: 2 Months
uk_UA: 2 місяці

en: 3 Months
uk_UA: 3 місяці

en: 6 Months
uk_UA: 6 місяців

en: 9 Months
uk_UA: 9 місяців

en: 1 Year
uk_UA: 1 рік

en: Exclusions Statistical Chart
uk_UA: Графік виключень в статистиці

en: Excluded hits in the last
uk_UA: Виключено переглядів за останні

en: days
uk_UA: днів

en: Number of excluded hits
uk_UA: Кількість виключених переглядів

en: Hits Statistics Chart
uk_UA: Графік переглядів

en: Hits in the last
uk_UA: Переглядів за останні

en: Number of visits and visitors
uk_UA: Кількість відвідувань та відвідувачів

en: Visit
uk_UA: Відвідування

en: Visitor
uk_UA: Відвідувач

en: Latest Search Word Statistics
uk_UA: Статистика останніх пошукових слів

en: #hash#
uk_UA: #хеш#

en: Map
uk_UA: Карта

en: Page
uk_UA: Сторінка

en: From
uk_UA: Від

en: All
uk_UA: Все

en: Recent Visitor Statistics
uk_UA: Статистика нещодавніх відвідувачів

en: Online Users
uk_UA: Користувачі онлайн

en: Online for
uk_UA: Онлайн за

en: Page Trend for Post ID
uk_UA: Тренд сторінки для публікації ID

en: Page Trend
uk_UA: Тренд сторінки

en: Search Engine Referral Statistics
uk_UA: Статистика пошукових реферів

en: Search engine referrals in the last
uk_UA: Пошукові реферали за останні

en: Number of referrals
uk_UA: Кількість рефералів

en: Total
uk_UA: Всього

en: Top Countries
uk_UA: Топ країни

en: Rank
uk_UA: Ранг

en: Flag
uk_UA: Флаг

en: Country
uk_UA: Країна

en: Visitor Count
uk_UA: Кількість відвідувачів

en: Top Pages
uk_UA: Топ сторінки

en: Top 5 Pages Trends
uk_UA: Топ 5 трендів сторінок

en: Top 5 Page Trending Stats
uk_UA: Статистика топ 5 трендоваих сторінок

en: Number of Hits
uk_UA: Кількість переглядів

en: No page title found
uk_UA: Не знайдено назви сторінки

en: Visits
uk_UA: Відвідування

en: To be added soon
uk_UA: Скоро будуть додані

en: Referring sites from
uk_UA: Реферні сайти від

en: References
uk_UA: Посилання

en: Top 100 Visitors Today
uk_UA: Топ 100 відвідувачів за сьогодні

en: About WP Statistics Version %s
uk_UA: Про WP Statistics версію %s

en: Website
uk_UA: Веб-сайт

en: Rate and Review
uk_UA: Оцінювання та перегляд

en: More Information
uk_UA: Більше інформації

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
uk_UA: Цей продукт містить GeoLite2 дані, створені MaxMind, доступні з %s.

en: Other
uk_UA: Інший

en: Today Visitors Map
uk_UA: Карта сьогодняшніх відвідувачів

en: Address
uk_UA: Адреса

en: User(s) Online
uk_UA: Користувач (ів) онлайн

en: Today
uk_UA: Сьогодні

en: Yesterday
uk_UA: Учора

en: Daily Total
uk_UA: Всього за день

en: Current Time and Date
uk_UA: Поточний час та дата

en: (Adjustment)
uk_UA: (Корегування)

en: Date: %s
uk_UA: Дата: %s

en: Time: %s
uk_UA: Час: %s

en: Hits
uk_UA: Перегляди

en: Agent
uk_UA: Агент

en: Version
uk_UA: Версія

en: Access denied!
uk_UA: В доступі відмовлено!

en: %s agent data deleted successfully.
uk_UA: %s дані агента успішно видалені.

en: No agent data found to remove!
uk_UA: Даних агента для видалення не знайдено!

en: Please select the desired items.
uk_UA: Будь ласка, виберіть бажані об'єкти.

en: %s platform data deleted successfully.
uk_UA: %s даних платформи видалені успішно.

en: No platform data found to remove!
uk_UA: Даних платформи для видалення не знайдено!

en: %s table data deleted successfully.
uk_UA: %s даних таблиці успішно видалено.

en: Error, %s not emptied!
uk_UA: Помилка %s не очищено!

en: Database Setup
uk_UA: Налаштування бази даних

en: Re-run Install
uk_UA: Перезапустіть програму установки

en: Install Now!
uk_UA: Встановити зараз!

en: If for some reason your installation of WP Statistics is missing the database tables or other core items, this will re-execute the install process.
uk_UA: Якщо з якоїсь причини в установці WP Statistics відсутні таблиці бази даних або інші основні елементи, це перезапустить ще раз процес установки.

en: Database Index
uk_UA: Індекс бази даних

en: Countries
uk_UA: Країни

en: Update Now!
uk_UA: Оновіть зараз!

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistitors table, delete duplicate entries and add the index.
uk_UA: Старі установки WP Statistics дублювали записи у таблиці відвідувань. Нові установки захищені проти цього унікальним індексом в таблиці. Щоб створити індекс для старих установок, дубльовані записи мають бути видалені спочатку. Натиснувши на "Оновити зараз", почнеться сканування таблиці переглядів, видаляться дублікати записів і додадуться індекси.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visitors table.
uk_UA: Ця операція може зайняти багато часу на установки з кількістю рядків у таблиці відвідувань.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
uk_UA: Старі установки WP Statistics дублювали записи у таблиці відвідувань у кутку корпусу. Нові установки захищені проти цього унікальним індексом в таблиці.

en: Congratulations, your installation is already up to date, nothing to do.
uk_UA: Вітаємо, установка вже оновлена, нічого не треба робити.

en: Export
uk_UA: Експорт

en: Export from
uk_UA: Експорт з

en: Please select
uk_UA: Будь ласка виберіть

en: Select the table for the output file.
uk_UA: Виділіть таблицю для вихідного файлу.

en: Export To
uk_UA: Експорт до

en: Select the output file type.
uk_UA: Виберіть тип вихідного файлу.

en: Include Header Row
uk_UA: Включити рядок заголовка

en: Include a header row as the first line of the exported file.
uk_UA: Включити рядок заголовка у першому рядку експортованого файлу.

en: Start Now!
uk_UA: Почати зараз!

en: Historical Values
uk_UA: Історичні значення

en: Note: As you have just purged the database you must reload this page for these numbers to be correct.
uk_UA: Примітка: оскільки ви тільки що очистили базу даних, ви маєте перезавантажити сторінку, щоб числа були вірними.

en: Visitors
uk_UA: Відвідувачі

en: Number of historical number of visitors to the site (current value is %s).
uk_UA: Історична кількість відвідувачів сайту (поточне значення — %s).

en: Number of historical number of visits to the site (current value is %s).
uk_UA: Історична кількість відвідувань сайту (поточне значення — %s).

en: Update now!
uk_UA: Оновіть зараз!

en: Are you sure?
uk_UA: Ви впевнені?

en: Data
uk_UA: Дані

en: Empty Table
uk_UA: Пуста таблиця

en: All data table will be lost.
uk_UA: Всі дані таблиці будуть втрачені.

en: Clear now!
uk_UA: Тепер чисто!

en: Purge records older than
uk_UA: Очистити записи старіші ніж

en: Deleted user statistics data older than the selected number of days.  Minimum value is 30 days.
uk_UA: Видалено статистику даних користувача старішу за вибрану кількість днів. Мінімальне значення - 30 днів.

en: Purge now!
uk_UA: Очистити зараз!

en: Delete User Agent Types
uk_UA: Видалити типи агента користувача

en: Delete Agents
uk_UA: Видалити агентів

en: All visitor data will be lost for this agent type.
uk_UA: Всі дані відвідувачів буде втрачено для даного типу агента.

en: Delete now!
uk_UA: Видалити зараз!

en: Delete Platforms
uk_UA: Видалити платформ

en: All visitor data will be lost for this platform type.
uk_UA: Всі дані відвідувачів буде втрачено для даного типу платформи.

en: Resources
uk_UA: Джерела

en: Memory usage in PHP
uk_UA: Використано пам'яті в PHP

en: Byte
uk_UA: Байт

en: PHP Memory Limit
uk_UA: PHP Обмеження пам'яті

en: The memory limit a script is allowed to consume, set in php.ini.
uk_UA: Обмежена пам'ять, яку скрипт може споживати, встановлена в php.ini.

en: Number of rows in the %s table
uk_UA: Кількість рядків у таблиці %s

en: Row
uk_UA: Рядок

en: Number of rows
uk_UA: Кількість рядків

en: Version Info
uk_UA: Інформація про версію

en: WP Statistics Version
uk_UA: Версія WP Statistics

en: The WP Statistics version you are running.
uk_UA: Версія WP Statistics, якою ви користуєтесь

en: PHP Version
uk_UA: Версія PHP

en: The PHP version you are running.
uk_UA: Версія PHP , якою ви користуєтесь

en: PHP Safe Mode
uk_UA: Безпечний режим PHP

en: Is PHP Safe Mode active.  The GeoIP code is not supported in Safe Mode.
uk_UA: Безпечний режим PHP активовано? Код GeoIP  не підтримується в безпечному режимі.

en: jQuery Version
uk_UA: Версія jQuery

en: The jQuery version you are running.
uk_UA: Версія jQuery , якою ви користуєтесь

en: cURL Version
uk_UA: Версія cURL

en: cURL not installed
uk_UA: cURL не встановлено

en: The PHP cURL Extension version you are running.  cURL is required for the GeoIP code, if it is not installed GeoIP will be disabled.
uk_UA: Версія розширення PHP cURL не встановлено. cURL  вимагається для коду GeoIP , якщо він не встановлений, GeoIP буде відключено.

en: Installed
uk_UA: Встановлено

en: Not installed
uk_UA: Не встановлено

en: File Info
uk_UA: Інформація файлу

en: GeoIP Database
uk_UA: GeoIP база даних

en: Database file does not exist.
uk_UA: Файлу бази даних не існує.

en: , created on
uk_UA: , створено на

en: The file size and date of the GeoIP database.
uk_UA: Розмір файлу і дата GeoIP бази даних.

en: browscap.ini File
uk_UA: browscap.ini файл

en: browscap.ini file does not exist.
uk_UA: browscap.ini файл не існує.

en: The file size and date of the browscap.ini file.
uk_UA: Розмір і дата файлу browscap.ini.

en: browscap Cache File
uk_UA: browscap кеш-файл

en: browscap cache file does not exist.
uk_UA: browscap кеш-файл не існує.

en: The file size and date of the browscap cache file.
uk_UA: Розмір і дата browscap кеш-файлу.

en: Client Info
uk_UA: Клієнтська інформація

en: Client IP
uk_UA: Клієнтське IP

en: The client IP address.
uk_UA: IP адреса клієнта.

en: User Agent
uk_UA: Агент користувача

en: The client user agent string.
uk_UA: рядок агента користувача.

en: Browser
uk_UA: Браузер

en: The detected client browser.
uk_UA: Виявлений браузер користувача.

en: The detected client browser version.
uk_UA: Виявлена версія браузера користувача.

en: The detected client platform.
uk_UA: Виявлена клієнтська платформа.

en: This will replace all IP addresses in the database with hash values and cannot be undo, are you sure?
uk_UA: Це замінить всі IP-адреси в базі хеш-значеннями, і цю дію не можна скасувати,: ви впевнені?

en: GeoIP Options
uk_UA: GeoIP параметри

en: Updates any unknown location data in the database, this may take a while
uk_UA: Оновлює будь-які дані невідомого розташування в базі даних, це може зайняти деякий час

en: IP Addresses
uk_UA: IP-адреси

en: Hash IP Addresses
uk_UA: Хеш IP-адреси

en: Replace IP addresses in the database with hash values, you will not be able to recover the IP addresses in the future to populate location information afterwards and this may take a while
uk_UA: Замінить IP-адреси в базі хеш-значеннями, ви не зможете відновити IP-адреси в майбутньому, щоб заповнити інформацію про місцезнаходження потім, і це може зайняти деякий час

en: IP Addresses replaced with hash values.
uk_UA: IP-адреси замінені хеш значеннями.

en: Install routine complete.
uk_UA: Установка завершена.

en: Resources/Information
uk_UA: Джерела/інформація

en: Purging
uk_UA: Очищення

en: Database
uk_UA: База даних

en: Updates
uk_UA: Оновлення

en: Historical
uk_UA: Історичні

en: Visit Us Online
uk_UA: Відвідайте нашу сторінку

en: Come visit our great new %s and keep up to date on the latest news about WP Statistics.
uk_UA: Відвідайте наш новий %s та залишайтесь в курсі останніх новин про WP Statistics.

en: website
uk_UA: Веб-сайт

en: Rate and Review at WordPress.org
uk_UA: Оцінювання та відгук на WordPress.org

en: Thanks for installing WP Statistics, we encourage you to submit a
uk_UA: Дякуємо за установку WP Statistics, ми заохочуємо вас на

en: rating and review
uk_UA: оцінку і відгук

en: over at WordPress.org.  Your feedback is greatly appreciated!
uk_UA: на WordPress.org.  Ми цінуємо вашу думку!

en: Translations
uk_UA: Переклади

en: WP Statistics supports internationalization and we encourage our users to submit translations, please visit our %s to see the current status and %s if you would like to help.
uk_UA: WP Statistics підтримує інтернаціоналізацію і ми заохочуємо користувачів висилати переклади, будь ласка, відвідайте наш %s, щоб побачити поточний статус і %s, якщо ви хочете допомогти.

en: translation collaboration site
uk_UA: Сайт спільного перекладу

en: drop us a line
uk_UA: Напишіть нам пару рядків

en: Support
uk_UA: Підтримка

en: We're sorry you're having problem with WP Statistics and we're happy to help out.  Here are a few things to do before contacting us:
uk_UA: Нам жаль, що у вас виникли проблеми з WP Statistics, але ми раді допомогти. Ось декілька речей, які потрібно зробити, перед тим як зв'язатися з нами.

en: Have you read the %s?
uk_UA: Ви читали %s?

en: FAQs
uk_UA: Питання та відповіді

en: manual
uk_UA: Інструкція

en: Have you search the %s for a similar issue?
uk_UA: Чи дивились ви %s подібне питання?

en: support forum
uk_UA: Форум підтримки

en: Have you search the Internet for any error messages you are receiving?
uk_UA: Чи шукали ви в Інтернеті інформацію про помилки, що ви отримуєте?

en: Make sure you have access to your PHP error logs.
uk_UA: Переконайтеся, що ви маєте доступ до ваших PHP журналів помилок.

en: And a few things to double-check:
uk_UA: І кілька речей перевірити ще раз:

en: How's your memory_limit in php.ini?
uk_UA: Що з вашим  memory_limit в php.ini?

en: Have you tried disabling any other plugins you may have installed?
uk_UA: Ви пробували відключити будь-які інші встановлені у вас плагіни?

en: Have you tried using the default WordPress theme?
uk_UA: Ви намагалися використовувати за замовчуванням WordPress теми?

en: Have you double checked the plugin settings?
uk_UA: Ви перевірили ще раз налаштування плагіна?

en: Do you have all the required PHP extensions installed?
uk_UA: У вас установлені всі необхідні PHP розширення ?

en: Are you getting a blank or incomplete page displayed in your browser?  Did you view the source for the page and check for any fatal errors?
uk_UA: Ви отримуєте пусту або неповну сторінку у браузері?  Чи переглянули ви джерело сторінки та перевірили наявність фатальних помилок?

en: Have you checked your PHP and web server error logs?
uk_UA: Ви вже перевірили ваш PHP і веб-журнали помилок сервера?

en: Still not having any luck?
uk_UA: І досі безуспішно?

en: Then please open a new thread on the %s and we'll respond as soon as possible.
uk_UA: Тоді відкривайте новий запит в %s і ми відповімо вам якомога швидше.

en: WordPress.org support forum
uk_UA: WordPress.org форум підтримки

en: Alternatively %s support is available as well.
uk_UA: Як альтернатива %s підтримка також доступна.

en: Farsi
uk_UA: Фарсі

en: WP Statistics Honey Pot Page
uk_UA: WP Statistics сторінка-ловушка

en: This is the honey pot for WP Statistics to use, do not delete.
uk_UA: Це сторінка-ловушка для WP Statistics , не видаляйте.

en: Access Levels
uk_UA: Рівні доступа

en: Required user level to view WP Statistics
uk_UA: Вимагається рівень користувача для перегляду WP Statistics

en: Required user level to manage WP Statistics
uk_UA: Вимагається рівень користувача для управління WP Statistics

en: See the %s for details on capability levels.
uk_UA: Пергляньте %s за подробицями про необхідний рівень.

en: WordPress Roles and Capabilities page
uk_UA: Ролі WordPress та сторінка повноважень

en: Hint: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.
uk_UA: Перегляд: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.

en: Each of the above casscades the rights upwards in the default WordPress configuration.  So for example selecting publish_posts grants the right to Authors, Editors, Admins and Super Admins.
uk_UA: Кожна з перерахованих каскад має права за замовчуванням в налаштуваннях WordPress. Том, наприклад, при виборі publish_posts, надаються права атора, редактора, адміністраторів та супер адміністраторів.

en: If you need a more robust solution to delegate access you might want to look at %s in the WordPress plugin directory.
uk_UA: Якщо вам потрібне більш стійке рішення для делегування доступу, перегляньте %s в каталозі плагіну в WordPress.

en: Exclusions
uk_UA: Вилучення

en: Record exclusions
uk_UA: Вилучення записів

en: Enable
uk_UA: Включити

en: This will record all the excluded hits in a separate table with the reasons why it was excluded but no other information.  This will generate a lot of data but is useful if you want to see the total number of hits your site gets, not just actual user visits.
uk_UA: Це запише всі вилучені перегляди в окрему таблицю з причиною вилучення, але без будь-яких інших деталей. Це згенерує багато даних, але корисне, якщо ви хочете побачити загальну кількість всіх переглядів на вашому сайті, а не тільки потенційних користувачів.

en: Exclude User Roles
uk_UA: Вилучити ролі користувачів

en: Exclude
uk_UA: Вилучити

en: Exclude %s role from data collection.
uk_UA: Вилучити %s з колекції даних і звітності.

en: IP/Robot Exclusions
uk_UA: Вилучення IP/Робота

en: Robot list
uk_UA: Список роботів

en: A list of words (one per line) to match against to detect robots.  Entries must be at least 4 characters long or they will be ignored.
uk_UA: Список слів (одне на рядок), щоб допомогти виявити роботів. Записи мають бути найменш 4 символи, інакше вони будуть пропущені.

en: Reset to Default
uk_UA: Повернути всі початкові налаштування

en: Force robot list update after upgrades
uk_UA: Оновити список роботів після оновлення

en: Force the robot list to be reset to the default after an update to WP Statistics takes place.  Note if this option is enabled any custom robots you have added to the list will be lost.
uk_UA: Повернути початкові дані в списку роботів після оновлення WP Statistics. Примітка, якщо опція включена, всі дані роботів, які ви додали до списку, будуть втрачені.

en: Robot visit threshold
uk_UA: Ліміт відвідувань робота

en: Treat visitors with more than this number of visits per day as robots.  0 = disabled.
uk_UA: Вважати відвідувачів з кількістю відвідувань в день більше цього числа, роботами.  0 = відключено.

en: Excluded IP address list
uk_UA: Список вилучених IP -адрес

en: A list of IP addresses and subnet masks (one per line) to exclude from statistics collection (both 192.168.0.0/24 and 192.168.0.0/255.255.255.0 formats are accepted).  To specify an IP address only, use a subnet value of 32 or 255.255.255.255.
uk_UA: Список IP-адрес і масок підмереж (по одному на рядок), щоб виключити з збору статистики (обидва 192.168.0.0/24 і 192.168.0.0/255.255.255.0 формати приймаються). Щоб вказати тільки IP-адресу, використовуйте значення підмережі 32 або 255.255.255.255.

en: Add 10.0.0.0
uk_UA: Додати 10.0.0.0

en: Add 172.16.0.0
uk_UA: Додати 172.16.0.0

en: Add 192.168.0.0
uk_UA: Додати 192.168.0.0

en: Use honey pot
uk_UA: Використовуйте ловушку

en: Use a honey pot page to identify robots.
uk_UA: Використовуйте сторінку ловушку, щоб визначити роботів.

en: Honey pot post id
uk_UA:  ідентифікатор публікації ловушки

en: The post id to use for the honeypot page.
uk_UA: Ідентифікатор публікації, щоб використовувати для сторінки-ловушки.

en: Create a new honey pot page
uk_UA: Створити нову сторінку-ловушку

en: GeoIP Exclusions
uk_UA: GeoIP виключення

en: Excluded countries list
uk_UA: Список вилучених країн

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to exclude from statistics collection.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
uk_UA: Список кодів країн (по одному в рядку, дві літери кожен), щоб виключити зі збору статистики. Використовуйте "000" (три нуля), щоб виключити невідомі країни.

en: Included countries list
uk_UA: Список включених країн

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to include in statistics collection, if this list is not empty, only visitors from the included countries will be recorded.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
uk_UA: Список кодів країн (по одному в рядку, дві літери кожен), щоб включити в збір статистики, якщо цей список не порожній, будуть записані лише відвідувачі з включених країн. Використовуйте "000" (три нуля), щоб виключити невідомі країни.

en: Host Exclusions
uk_UA: Виключення хостів

en: Excluded hosts list
uk_UA: Список вилучених хостів

en: A list of fully qualified host names (ie. server.example.com, one per line) to exclude from statistics collection.
uk_UA: Список повних імен хоста (тобто, server.example.com, по одному в рядку), щоб виключити зі збору статистики.

en: Note: this option will NOT perform a reverse DNS lookup on each page load but instead cache the IP address for the provided hostnames for one hour.  If you are excluding dynamically assigned hosts you may find some degree of overlap when the host changes it's IP address and when the cache is updated resulting in some hits recorded.
uk_UA: Примітка: ця опція не буде виконувати зворотний пошук DNS при кожному завантаженні сторінки, але замість того, буде кешувати IP-адреса за наданими хостами протягом однієї години. Якщо ви вилучаєте динамічно призначені хости, ви можете знайти деяку ступінь перекриття, коли хост міняє свою IP-адресу, і коли кеш оновлюється, в результаті чого деякі перегляди записуються.

en: Site URL Exclusions
uk_UA: Винятки URL сайтів

en: Excluded login page
uk_UA: Вілучені сторінки входу

en: Exclude the login page for registering as a hit.
uk_UA: Вилучити сторінку входу з реєстрації як перегляд.

en: Excluded admin pages
uk_UA: Вилучені адмін сторінки

en: Exclude the admin pages for registering as a hit.
uk_UA: Виучити адмін сторінки з реєстрації як перегляд.

en: Excluded RSS feeds
uk_UA: Вилучені RSS потоки

en: Exclude the RSS feeds for registering as a hit.
uk_UA: Вилучити RSS потоки з реєстрації як перегляд.

en: browscap settings
uk_UA: Browscap налаштування

en: browscap usage
uk_UA: browscap використання

en: Active
uk_UA: Активний

en: The browscap database will be downloaded and used to detect robots.
uk_UA: База даних browscap  буде завантажена та використовуватись для виявлення роботів.

en: Update browscap Info
uk_UA: Оновити інформацію browscap

en: Download browscap Database
uk_UA: Завантажити базу даних browscap

en: Save changes on this page to download the update.
uk_UA: Зберегти зміни на цій сторінці для завантаження оновлень.

en: Schedule weekly update of browscap DB
uk_UA: Запланувати щотижневе оновлення для БД browscap

en: Next update will be
uk_UA: Наступне оновлення буде

en: Download of the browscap database will be scheduled for once a week.
uk_UA: Завантаження бази даних browscap заплановано один раз на тиждень.

en: This will delete the manual when you save the settings, are you sure?
uk_UA: Це видалить інструкцію при збереженні налаштувань, ви впевнені?

en: This feature will not store IP addresses in the database but instead used a unique hash.  The "Store entire user agent string" setting will be disabled if this is selected.  You will not be able to recover the IP addresses in the future to recover location information if this is enabled.
uk_UA: Ця функція не зберігатиме IP адреси в базі даних, але замість цььго, використані унікальні хеши. Налаштування "Зберігати весь рядок агента користувача" буде виключене, якщо ви виберете цю функцію. Ви не зможете повернути IP адреси в майбутньому для повернення деталей розташування, якщо ви активуєте цю функцію.

en: Users Online
uk_UA: Користувачі онлайн

en: User online
uk_UA: Користувач онлайн
