WP Statistics - en to sv_SE translation catalogue (575 entries)

en: No matching widget found!
sv_SE: Hittar ingen widget som pasar in!

en: If the gzopen() function is installed.  gzopen() is required for the GeoIP database to be downloaded successfully.
sv_SE: Om funktionen gzopen() är installerad. Funktionen krävs för att databasen för GeoIP ska kunna laddas ner.

en: Error the download_url() or gzopen() functions do not exist!
sv_SE: FEL: Varken funktionen download_url() eller gzopen() finns!

en: Error setting permissions of the GeoIP database directory, make sure your web server has permissions to write to directories in : %s
sv_SE: Fel behörighetsinställning till GeoIP-databaskatalogen, försäkra dig om att din webbserver har behörighet att skriva i katalogerna i: %s

en: &#151; You are running an unsupported version of PHP.
sv_SE: &mdash; PHP-versionen som används fungerar inte med WP Statistics.

en: WP Statistics Disabled
sv_SE: WP Statistics ej aktiverad

en: WP Statistics has detected PHP version %s which is unsupported, WP Statistics requires PHP Version %s or higher!
sv_SE: WP Statistics har detekterat PHP-version %s, som inte stöds, förutsätter PHP-version %s eller högre!

en: Please contact your hosting provider to upgrade to a supported version or disable WP Statistics to remove this message.
sv_SE: Kontakta serverleverantören för uppgradering till en version som stöds eller inaktivera WP Statistics för att stänga av det här meddelandet.

en: ERROR: Widget not found!
sv_SE: FEL: Widget hittas inte!

en: Loading...
sv_SE: Laddar...

en: Reloading...
sv_SE: Ny laddning...

en: Top Visitors
sv_SE: Mest populära besökare

en: optimization page
sv_SE: optimeringssida

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Purge Old Data Daily
sv_SE: Rensa bort gamla uppgifter dagligen

en: A WP Cron job will be run daily to purge any data older than a set number of days.
sv_SE: Ett WP-Cron-jobb kommer att köras dagligen för att städa bort alla data som är äldre än ett visst antal dagar.

en: Purge data older than
sv_SE: Rensa bort uppgifter som är äldre än

en: Purge High Hit Count Visitors Daily
sv_SE: Rensa besökartoppräknaren dagligen

en: A WP Cron job will be run daily to purge any users statistics data where the user has more than the defined number of hits in a day (aka they are probably a bot).
sv_SE: Ett WP-Cron-jobb kommer att köras dagligen för att rensa bort alla användarstatistik där användaren har mer än det definierade antalet träffar på en dag (troligen en robot).

en: The number of hits required to delete the visitor.  Minimum value is 10 hits.  Invalid values will disable the daily maintenance.
sv_SE: Antalet träffar som krävs för att ta bort besökaren. Minsta antal är 10 träffar. Ett ogiltigt värde stänger av det dagliga underhållet.

en: The post/page id to get page statistics on.
sv_SE: ID för inlägg/sida att samla sidstatistik om.

en: Post/Page ID
sv_SE: ID för inlägg/sida

en: The time frame to get the statistic for, strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) will be used to calculate it. Use "total" to get all recorded dates.
sv_SE: Tidsramen för statistikinsamlingen, strtotime() (http://php.net/manual/en/datetime.formats.php) används för beräkningen. Ange "total" för att få med alla insamlade dagar.

en: visitor tracking
sv_SE: spårning av besökare

en: geoip collection
sv_SE: geoip-insamling

en: visit database index
sv_SE: databasindex för besök

en: Database updates are required, please go to %s and update the following: %s
sv_SE: Uppdateringar av databasen är nödvändiga, vänligen gå till %s och uppdatera följande: %s

en: countries database index
sv_SE: databasindex för länder

en: search table
sv_SE: sök tabellen

en: settings page
sv_SE: inställningssidan

en: The following features are disabled, please go to %s and enable them: %s
sv_SE: Följande funktioner är inaktiverade, vänligen gå till %s och aktivera dem: %s

en: hit tracking
sv_SE: spårning av träff

en: online user tracking
sv_SE: spårning av uppkopplade användare

en: The following plugin table(s) do not exist in the database, please re-run the %s install routine %s:
sv_SE: Följande tilläggstabell(er) saknas i databasen, vänligen kör %s installeringsrutin %s:

en: Search table conversion complete, %d rows added.
sv_SE: Konvertering av söktabell klar, ökade med %d rader.

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion.
sv_SE: Äldre installationer av WP Statistics lagrar information om sökningar i besökartabellen som kan leda till prestandaproblem vid stora datamängder. En ny tabell har skapats för att samla informationen mer effektivt.

en: Search Table
sv_SE: Söktabell

en: Convert
sv_SE: Konvertera

en: Convert Now!
sv_SE: Konvertera nu!

en: Older installs of WP Statistics store details of searches in the visitors table which can become a performance issue on large datasets.  A new table has been created to hold this information in a more scalable fashion, however the old data must first be converted to the new format before it can be used.
sv_SE: Äldre installationer av WP Statistics sätt att lagra information om sökningar i besökartabellen kan leda till prestandaproblem vid stora datamängder. En ny tabell har skapats för att samla informationen mer effektivt, men de gamla uppgifterna måste först konverteras till det nya formatet innan den kan användas.

en: Referrer Spam
sv_SE: Manipulerade referenskällor

en: Download of the Piwik Referrer Spam Blacklist database will be scheduled for once a week.
sv_SE: Nedladdning av Piwiks svartlistade skräpreferenser kommer att schemaläggas en gång per vecka.

en: Externals
sv_SE: Externa

en: Piwik Referrer Spam Blacklist settings
sv_SE: Inställningar för svarta listan från Piwik med skräpreferenser

en: Schedule weekly update of Piwik Referrer Spam Blacklist DB
sv_SE: Schemalägg veckovis uppdatering av svarta listan från Piwik med skräpreferenser

en: Download Piwik Referrer Spam Blacklist Database
sv_SE: Hämta svarta skräpreferenslistan från Piwik

en: Update Piwik Referrer Spam Blacklist Info
sv_SE: Uppdatera information om Piwiks svartlistade skräpreferenser

en: The Piwik Referrer Spam Blacklist database will be downloaded and used to detect referrer spam.
sv_SE: Svartlistade skräpreferenser hämtas från Piwiks databas och används för att detektera s.k. "referrer spam".

en: Referrer spam blacklist is provided by Piwik, available from %s.
sv_SE: Svarta listan med skräpreferenser tillhandahålls av Piwik, som är tillgänglig från %s.

en: Piwik Referrer Spam Blacklist usage
sv_SE: Användning av Piwiks svarta lista med skräpreferenser

en: Treat corrupt browser info as a bot
sv_SE: Betrakta förvrängd webbläsarinformation som robotgenererad

en: 404 Pages
sv_SE: 404-sidor

en: Date
sv_SE: Datum

en: Treat any visitor with corrupt browser info (missing IP address or empty user agent string) as a robot.
sv_SE: Betrakta alla besökare med förvrängd webbläsarinformation (såsom saknad ip-adress eller utebliven user-agent-sträng) som en robot.

en: Excluded 404 pages
sv_SE: Uteslutna 404-sidor

en: Exclude any URL that returns a "404 - Not Found" message.
sv_SE: Uteslut alla URL:er som returnerar felmeddelandet 404 (sidan kan inte hittas).

en: Error creating GeoIP database directory, make sure your web server has permissions to create directories in : %s
sv_SE: Fel vid skapandet av katalogen för GeoIP-databasen, kontrollera om din webbserver har rättigheten att skapa kataloger i %s

en: Add page title to empty search words
sv_SE: Lägg till sidtitel till tomma sökord

en: If a search engine is identified as the referrer but it does not include the search query this option will substitute the page title in quotes preceded by "~:" as the search query to help identify what the user may have been searching for.
sv_SE: Om länkningen utförts av en sökmotor utan att sökbegreppet finns med sätter det här alternativet in sidtiteln inom citationstecken föregått av "~:" som sökbegrepp, för att underlätta identifiering av användarens sökning.

en: Purge visitors with more than
sv_SE: Städa bort besökare med mer än

en: hits
sv_SE: träffar

en: Deleted user statistics data where the user has more than the defined number of hits in a day.  This can be useful to clear up old data when your site has been hit by a bot.  This will remove the visitor and their hits to the site, however it will not remove individual page hits as that data is not recorded on a per use basis.  Minimum value is 10 hits.
sv_SE: Raderad användarstatistik när användaren överstiger det definierade antalet träffar per dag. Detta kan vara användbart för att rensa ut äldre uppgifter när webbplatsen har attackerats av en robot. Detta tar bort besökaren och träffarna på webbplatsen, men det kommer inte att ta bort enskilda sidträffar, eftersom dessa uppgifter inte sparas på användarbasis. Minvärdet är 10 träffar.

en: No visitors found to purge.
sv_SE: Inga besökare att rensa bort.

en: %s records purged successfully.
sv_SE: %s registreringar framgångsrikt bortstädade.

en: Number of hits must be greater than or equal to 10!
sv_SE: Antal träffar måste vara större än eller lika med 10!

en: Page Visits
sv_SE: Sidbesök

en: Page Count
sv_SE: Antal sidor

en: Comment Count
sv_SE: Antal kommentarer

en: Spam Count
sv_SE: Antal spam

en: User Count
sv_SE: Antal användare

en: Post Average
sv_SE: Genomsnittligt antal inlägg

en: Comment Average
sv_SE: Genomsnittligt antal kommentarer

en: User Average
sv_SE: Genomsnittligt antal användare

en: Search Provider
sv_SE: Sökleverantör

en: The search provider to get statistics on.
sv_SE: Sökleverantören att få statistik för.

en: Number Format
sv_SE: Sifferformat

en: The format to display numbers in: i18n, english, none.
sv_SE: Formatet för att visa värden: i18n, engelska, inget.

en: English
sv_SE: Engelska

en: International
sv_SE: Internationell

en: Hits Statistics Summary
sv_SE: Statistiksammanfattning för träffar

en: Chart Total
sv_SE: Totalt i diagrammet

en: All Time Total
sv_SE: Totalt under hela tidsperioden

en: Have you thought about donating to WP Statistics?
sv_SE: Kan du tänka dig en donation till WP Statistics?

en: Donate
sv_SE: Donera

en: Fell like showing us how much you enjoy WP Statistics?  Drop by our %s page and show us some love!
sv_SE: Vill du visa oss hur mycket du gillar WP statistics? Ta vägen förbi vår %s sida och visa oss lite uppskattning!

en: Donate Now!
sv_SE: Donera nu!

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Select the statistic you wish to display.
sv_SE: Välj vilken statistik du vill visa.

en: Statistic
sv_SE: Statistik

en: Post Count
sv_SE: Antal inlägg

en: Time Frame
sv_SE: Tidsram

en: to
sv_SE: till

en: Go
sv_SE: start

en: Rank #5
sv_SE: Rankning 5

en: Rank #4
sv_SE: Rankning 4

en: Rank #3
sv_SE: Rankning 3

en: Rank #1
sv_SE: Rankning 1

en: Rank #2
sv_SE: Rankning 2

en: Visits Table
sv_SE: Besökstabell

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistits table, delete duplicate entries and add the index.
sv_SE: I äldre installationer av WP Statistics kan dubbletter i besökstabellen uppstå. Nyare installationer har skydd mot detta med hjälp av unika index. För att skapa index på en äldre installation måste dubbletterna raderas. Klicka på "Uppdatera nu" för att granska besökstabellen, radera dubbletter och skapa index.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visits table.
sv_SE: Operationen kan ta lång tid om det finns många rader i besökstabellen.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visits table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
sv_SE: I äldre installationer av WP Statistics kan dubbletter i besökstabellen uppstå. Nyare installationer har skydd mot detta med hjälp av unika index.

en: Filtered by
sv_SE: Filtrerat med

en: Range
sv_SE: Område

en: Do not use the translations and instead use the English defaults for WP Statistics (requires two page loads)
sv_SE: Använd ingen översättning, utan istället de engelska defaulttexterna för WP Statistics (språket ändras först efter ytterligare en sidladdning)

en: Force English
sv_SE: Alltid engelska

en: Languages
sv_SE: Språk

en: Note: this option will NOT handle url parameters (anything after the ?), only to the script name.  Entries less than two characters will be ignored.
sv_SE: Obs! Detta alternativ hanterar inte URL-parametrarna (allt efter ?), bara skriptnamnet. Kortare uppgift än två tecken ignoreras.

en: A list of local urls (ie. /wordpress/about, one per line) to exclude from statistics collection.
sv_SE: En lista över lokala webbadresser som ska undantas från statistiken (t.ex. /wordpress/about, en per rad).

en: Excluded URLs list
sv_SE: Lista över uteslutna webbadresser

en: Excluded URL
sv_SE: Utesluten webbadress

en: Last 365 Days (Year)
sv_SE: Senaste året (365 dagar)

en: Last 30 Days (Month)
sv_SE: Senaste månaden (30 dagar)

en: Last 7 Days (Week)
sv_SE: Senaste veckan (7 dagar)

en: Yahoo!
sv_SE: Yahoo

en: User Role
sv_SE: Användarroll

en: Login Page
sv_SE: Inloggningssida

en: Admin Page
sv_SE: Administrationssida

en: Self Referral
sv_SE: Länk till sig själv

en: IP Match
sv_SE: Matchande IP

en: Currently there are no users online in the site.
sv_SE: Ingen uppkopplad till webbplatsen för närvarande.

en: Robot Threshold
sv_SE: Gränsvärde för robotar

en: Page Trending Stats
sv_SE: Sidans statistiktrend

en: Hostname
sv_SE: Värdnamn

en: Enable or disable this feature
sv_SE: Lägg till eller ta bort funktionen

en: Check for online users every
sv_SE: Checka uppkopplingar varje

en: Second
sv_SE: :e sekund

en: Time for the check accurate online user in the site. Now: %s Second
sv_SE: Tid fram till nästa check av antal uppkopplade användare på webbplatsen. Just nu:%s sekunder

en: Record all user
sv_SE: Räkna alla användare

en: Ignores the exclusion settings and records all users that are online (including self referrals and robots).  Should only be used for troubleshooting.
sv_SE: Ignorerar uteslutningsinställningarna och räknar alla uppkopplingar (inklusive egen och robotar). Bör endast användas för felsökning.

en: Store entire user agent string
sv_SE: Registrera hela användaragentsträngen

en: Only enabled for debugging
sv_SE: Bara påslagen för felsökning

en: Coefficient per visitor
sv_SE: Faktor per besökare

en: For each visit to account for several hits. Currently %s.
sv_SE: Faktor för varje besök vid flera träffar. För närvarande %s.

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Track all pages
sv_SE: Spåra alla sidor

en: Strip parameters from URI
sv_SE: Skala bort parametrar från URI:n

en: This will remove anything after the ? in a URL.
sv_SE: Tar bort allt efter ? i URL:en.

en: Disable hits column in post/pages list
sv_SE: Ta bort antal träffar i inlägg/sidlistan

en: Miscellaneous
sv_SE: Diverse

en: Show stats in menu bar
sv_SE: Visa statistik på menylisten

en: No
sv_SE: Nej

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Show stats in admin menu bar
sv_SE: Visa statistik på administrationsmenylisten

en: Hide admin notices about non active features
sv_SE: Dölj administrationsmeddelanden om inaktiva funktioner

en: By default WP Statistics displays an alert if any of the core features are disabled on every admin page, this option will disable these notices.
sv_SE: Enligt defaultalternativet larmar WP Statistics om någon av de centrala funktionerna är avslagen på alla administrationssidor, detta alternativ stänger av dessa meddelanden.

en: Delete the manual
sv_SE: Ta bort manualen

en: By default WP Statistics stores the admin manual in the plugin directory (~5 meg), if this option is enabled it will be deleted now and during upgrades in the future.
sv_SE: Enligt defaultalternativet lagrar WP Statistics administrationsmanualen i tilläggskatalogen (~ 5 MB), detta alternativ tar bort den omedelbart och vid alla uppgraderingar framöver.

en: Search Engines
sv_SE: Sökmotorer

en: Disabling all search engines is not allowed, doing so will result in all search engines being active.
sv_SE: Det fungerar inte att ta bort alla sökmotorer, i det fallet medges alla sökmotorer.

en: disable
sv_SE: Ta bort

en: Disable %s from data collection and reporting.
sv_SE: Ta bort %s från datainsamling och rapportering.

en: Charts
sv_SE: Diagram

en: Include totals
sv_SE: Inkludera totalvärden

en: Add a total line to charts with multiple values, like the search engine referrals
sv_SE: Lägger till en totalvärdesrad till diagram med flera värden, som exempelvis sökmotorlänkningar

en: GeoIP settings
sv_SE: Inställningar för GeoIP

en: IP location services provided by GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
sv_SE: IP-platstjänster levererade från GeoLite2 data, skapat av MaxMind, tillgänglig från %s.

en: GeoIP collection
sv_SE: GeoIP-insamling

en: For get more information and location (country) from visitor, enable this feature.
sv_SE: Lägg till den här funktionen för att få mer besökarinformation och -plats (land).

en: Update GeoIP Info
sv_SE: Uppdatera information med GeoIP

en: Download GeoIP Database
sv_SE: Hämta databasen med GeoIP

en: Schedule monthly update of GeoIP DB
sv_SE: Schemalägg månadsvis uppdatering av databasen med GeoIP

en: Download of the GeoIP database will be scheduled for 2 days after the first Tuesday of the month.
sv_SE: Hämtning av databasen med GeoIP schemaläggs till 2 dagar efter första tisdagen i månaden.

en: This option will also download the database if the local filesize is less than 1k (which usually means the stub that comes with the plugin is still in place).
sv_SE: Detta alternativ hämtar även databasen när den lokala storleken är mindre än 1k (vilket i regel betyder att minidatabasen som bifogats tillägget finns kvar).

en: Populate missing GeoIP after update of GeoIP DB
sv_SE: Komplettera GeoIP efter uppdatering av databasen med GeoIP

en: Update any missing GeoIP data after downloading a new database.
sv_SE: Uppdaterar GeoIP-data som saknas när en ny databas hämtats.

en: Country code for private IP addresses
sv_SE: Landskod för privata IP-adresser

en: The international standard two letter country code (ie. US = United States, CA = Canada, etc.) for private (non-routable) IP addresses (ie. 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1, etc.).  Use "000" (three zeros) to use "Unknown" as the country code.
sv_SE: Den internationella standarden med två bokstäver (t.ex. US = USA, CA = Kanada, etc.) för privata (icke-routningsbara) IP-adresser (t.ex. 10.0.0.1, 192.158.1.1, 127.0.0.1, etc.). Använd &quot;000&quot; (tre nollor) för att ange &quot;okänd&quot; landskod.

en: GeoIP collection is disabled due to the following reasons:
sv_SE: GeoIP-insamlingen är inaktiverad på grund av följande skäl:

en: GeoIP collection requires PHP %s or above, it is currently disabled due to the installed PHP version being
sv_SE: GeoIP-insamling kräver PHP %s eller senare, den är just nu avstängd på grund av att den installerade PHP versionen är för gammal

en: GeoIP collection requires the cURL PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
sv_SE: GeoIP insamling behöver tillägget cURL i PHP vilket saknas i din version av PHP!

en: GeoIP collection requires the BC Math PHP extension and it is not loaded on your version of PHP!
sv_SE: GeoIP insamling behöver tillägget BC Math i PHP vilket saknas i din version av PHP!

en: PHP safe mode detected!  GeoIP collection is not supported with PHP's safe mode enabled!
sv_SE: PHP "säkert läge" detekterat! GeoIP insamling saknar stöd för aktiverat "säkert läge" i PHP.

en: This will permanently delete data from the database each day, are you sure you want to enable this option?
sv_SE: Denna funktion tar dagligen bort data från databasen permanent, är du säker på att du vill det?

en: Days
sv_SE: Dagar

en: The number of days to keep statistics for.  Minimum value is 30 days.  Invalid values will disable the daily maintenance.
sv_SE: Antalet dagar att samla statistik för, minst 30 dagar. Ogiltigt antal kopplar bort det dagliga underhållet.

en: Common Report Options
sv_SE: Gemensamma rapportalternativ

en: E-mail addresses
sv_SE: E-postadresser

en: A comma separated list of e-mail addresses to send reports to.
sv_SE: En kommaseparerad lista med e-postadresser att skicka rapporterna till.

en: Update Reports
sv_SE: Uppdateringsrapporter

en: Send a report whenever the browscap.ini is updated.
sv_SE: Rapporterar när browscap.ini har uppdaterats.

en: Send a report whenever the GeoIP database is updated.
sv_SE: Rapporterar när databasen för GeoIP har uppdaterats.

en: Pruning
sv_SE: Rensning

en: Send a report whenever the pruning of database is run.
sv_SE: Rapporterar när databasen har rensats.

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradering

en: Send a report whenever the plugin is upgraded.
sv_SE: Rapporterar när tillägget WP Statistics har uppgraderats.

en: Statistical reporting
sv_SE: Statistikrapportering

en: Schedule
sv_SE: Schema

en: Select how often to receive statistical report.
sv_SE: Välj hur ofta du vill ha statistikrapporter.

en: Send reports via
sv_SE: Skicka via

en: Email
sv_SE: E-post

en: Select delivery method for statistical report.
sv_SE: Välj hur statistikrapporterna ska skickas.

en: Note: To send SMS text messages please install the %s plugin.
sv_SE: Obs! För att skicka via SMS behöver tillägget %s vara installerat.

en: Report body
sv_SE: Rapportens innehåll

en: Enter the contents of the report.
sv_SE: Välj ut vad som ska rapporteras.

en: Any shortcode supported by your installation of WordPress, include all shortcodes for WP Statistics (see the admin manual for a list of codes available) are supported in the body of the message.  Here are some examples:
sv_SE: Använd "shortcode" som stöds i WordPress för att ange innehållet. Se i administrationsmanualen för WP Statistics vilka koder som kan användas. Här följer ett par exempel:

en: User Online
sv_SE: Uppkopplade användare

en: Today Visitor
sv_SE: Besökare idag

en: Today Visit
sv_SE: Besök idag

en: Yesterday Visitor
sv_SE: Besökare igår

en: Yesterday Visit
sv_SE: Besök igår

en: Total Visitor
sv_SE: Besökare totalt

en: Total Visit
sv_SE: Besök totalt

en: None
sv_SE: Tomt

en: About
sv_SE: Om

en: Dashboard
sv_SE: Panel

en: The following items are global to all users.
sv_SE: Följande övergripande alternativ gäller alla användare.

en: Disable dashboard widgets
sv_SE: Inga "widgets" på panelen

en: Disable the dashboard widgets.
sv_SE: Inaktivera alla eventuella panel-widgets.

en: Page/Post Editor
sv_SE: Redigering av sidor/inlägg

en: Disable post/page editor widget
sv_SE: Inga redigerings-widget

en: Disable the page/post editor widget.
sv_SE: Inaktivera eventuellt redigerings-widget.

en: Disable map
sv_SE: Ta bort karta

en: Disable the map display
sv_SE: Inga kartor visas

en: Get country location from Google
sv_SE: Lokalisera landet via Google

en: This feature may cause a performance degradation when viewing statistics and is only valid if the map type is set to "Google".
sv_SE: Denna funktion kan innebära långsammare visning av statistiken och fungerar bara om karttypen är inställd på Google-alternativet.

en: WP Statisitcs Removal
sv_SE: Radering av data och inställningar för WP Statistics

en: Uninstalling WP Statistics will not remove the data and settings, you can use this option to remove the WP Statistics data from your install before uninstalling the plugin.
sv_SE: När tillägget WP Statistics avinstalleras raderas inte dess data och inställningar, använd det här alternativet för att radera all data före avinstallation av tillägget.

en: Once you submit this form the settings will be deleted during the page load, however WP Statistics will still show up in your Admin menu until another page load is executed.
sv_SE: Inställningarna raderas när det här alternativet väljs, men WP Statistics kommer att finnas kvar på administrationsmenyn tills dess nästa sida laddas.

en: Remove data and settings
sv_SE: Radera data och inställningar

en: Remove
sv_SE: Radera

en: Remove data and settings, this action cannot be undone.
sv_SE: Raderar all data och alla inställningar, åtgärden kan inte ångras.

en: General
sv_SE: Generellt

en: Notifications
sv_SE: Meddelanden

en: Dashboard/Overview
sv_SE: Översiktspanel

en: Maintenance
sv_SE: Underhåll

en: Removal
sv_SE: Radering

en: Update
sv_SE: Uppdatering

en: Once Weekly
sv_SE: Varje vecka

en: Once Every 2 Weeks
sv_SE: Varannan vecka

en: Once Every 4 Weeks
sv_SE: Var fjärde vecka

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Show site stats in sidebar.
sv_SE: Visa sajtens statistik i sidopanelen.

en: Week Visit
sv_SE: Besök per vecka

en: Month Visit
sv_SE: Besök per månad

en: Years Visit
sv_SE: Besök per år

en: Total Page Views
sv_SE: Totalt antal sidvisningar

en: Search Engine referred
sv_SE: Sökmotorlänkar

en: Total Posts
sv_SE: Totalt antal inlägg

en: Total Pages
sv_SE: Totalt antal sidor

en: Total Comments
sv_SE: Totalt antal kommentarer

en: Total Spams
sv_SE: Totalt antal spammar

en: Total Users
sv_SE: Totalt antal användare

en: Average Posts
sv_SE: Genomsnittligt antal inlägg

en: Average Comments
sv_SE: Genomsnittligt antal kommentarer

en: Average Users
sv_SE: Genomsnittligt antal användare

en: Last Post Date
sv_SE: Senaste inläggsdatum

en: Name
sv_SE: Namn

en: Items
sv_SE: Enheter

en: Yesterday visit
sv_SE: Besök igår

en: Search Engine Referred
sv_SE: Sökmotorlänkar

en: Select type of search engine
sv_SE: Välj sökmotor

en: WP Statistics has been removed, please disable and delete it.
sv_SE: WP Statistik har tagits bort, var vänlig inaktivera och radera det.

en: Complete statistics for your WordPress site.
sv_SE: Komplett statistik för din Wordpress-sajt.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Click here to visit the plugin on WordPress.org
sv_SE: Klicka här för att besöka tillägget hos WordPress.org

en: Visit WordPress.org page
sv_SE: Besök sidan WordPress.org

en: Click here to rate and review this plugin on WordPress.org
sv_SE: Klicka här för att betygsätta och recensera detta tillägg hos WordPress.org

en: Rate this plugin
sv_SE: Betygsätt detta tillägg

en: WP Statistics - Hits
sv_SE: WP Statistics - träffar

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Online
sv_SE: Uppkopplingar

en: Referrers
sv_SE: Länkreferenser

en: Searches
sv_SE: Sökningar

en: Search Words
sv_SE: Sökord

en: Top Visitors Today
sv_SE: Besökartopp idag

en: Optimization
sv_SE: Optimering

en: Site
sv_SE: Sajt

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Today visitor
sv_SE: Besökare idag

en: Today visit
sv_SE: Besök idag

en: Yesterday visitor
sv_SE: Besökare igår

en: View Stats
sv_SE: Visa statistik

en: Download ODF file
sv_SE: Hämta ODF-fil

en: Download HTML file
sv_SE: Hämta HTML-fil

en: Manual file not found.
sv_SE: Manualfilen hittades inte.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
sv_SE: Du har inte behörighet för åtkomst till den här sidan.

en: WP Statistics %s installed on
sv_SE: WP Statistics %s installerad på

en: Error downloading GeoIP database from: %s - %s
sv_SE: Fel vid hämtning av databasen för GeoIP från:%s - %s

en: Error could not open downloaded GeoIP database for reading: %s
sv_SE: Fel, kunde inte öppna hämtad databas för GeoIP för läsning: %s

en: Error could not open destination GeoIP database for writing %s
sv_SE: Fel, kunde inte öppna destinationsdatabas för GeoIP för att skriva %s

en: GeoIP Database updated successfully!
sv_SE: Databasen för GeoIP har uppdaterats!

en: GeoIP update on
sv_SE: Uppdatering av GeoIP pågår

en: Error downloading browscap database from: %s - %s
sv_SE: Fel vid hämtning av databasen för browscap från: %s - %s

en: browscap database updated successfully!
sv_SE: Databasen för browscap har uppdaterats!

en: browscap database updated failed!  Cache file too large, reverting to previous browscap.ini.
sv_SE: Uppdateringen av databasen för browscap misslyckades! Cache-filen är för stor, återgår till föregående Browscap.ini.

en: browscap database updated failed!  New browscap.ini is mis-identifing user agents as crawlers, reverting to previous browscap.ini.
sv_SE: Uppdateringen av databasen för browscap misslyckades! Den nya browscap.ini-filen misstolkar användaragenter som sökrobotar, återgår till föregående browscap.ini.

en: browscap already at current version!
sv_SE: browscap har redan den senaste versionen!

en: Browscap.ini update on
sv_SE: Uppdatering av browscap.ini pågår

en: Quick Stats
sv_SE: Snabbstatistik

en: Top 10 Browsers
sv_SE: Webbläsarnas 10 i topp

en: Top 10 Countries
sv_SE: Länders 10 i topp

en: Today's Visitor Map
sv_SE: Dagens besökskarta

en: Hit Statistics
sv_SE: Träffstatistik

en: Top 10 Pages
sv_SE: Mest besökta sidor

en: Recent Visitors
sv_SE: Senaste besökarna

en: Top Referring Sites
sv_SE: Länkkällornas 10 i topp

en: Search Engine Referrals
sv_SE: Sökmotorlänkningar

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Latest Search Words
sv_SE: Senaste sökorden

en: Top 10 Visitors Today
sv_SE: Besökarnas 10 i topp idag

en: This post is not yet published.
sv_SE: Detta inlägg är ännu inte publicerat.

en: Unable to load the GeoIP database, make sure you have downloaded it in the settings page.
sv_SE: Det gick inte att läsa in databasen för GeoIP, se till att du har hämtat den på inställningssidan.

en: Updated %s GeoIP records in the visitors database.
sv_SE: Uppdaterat %s GeoIP poster i besökardatabasen.

en: %s data older than %s days purged successfully.
sv_SE: %s data äldre än %s dagar har städats bort.

en: No records found to purge from %s!
sv_SE: Inga dataposter att städa bort från %s!

en: Database pruned on
sv_SE: Databasrensning pågår

en: Please select a value over 30 days.
sv_SE: Var vänlig välj minst 30 dagar.

en: Browser Statistics
sv_SE: Webbläsarstatistik

en: Click to toggle
sv_SE: Klicka för att växla

en: Browsers
sv_SE: Webbläsare

en: Browsers by type
sv_SE: Typer av webbläsare

en: Platform
sv_SE: Plattform

en: Browsers by platform
sv_SE: Plattformar för webbläsare

en: %s Version
sv_SE: %s-versioner

en: Attention: Exclusion are not currently set to be recorded, the results below may not reflect current statistics!
sv_SE: Lystring: Uteslutning är för närvarande inte inställd för att lagras, resultatet nedan kanske inte återger aktuell statistik!

en: Exclusions Statistics
sv_SE: Uteslutningsstatistik

en: 10 Days
sv_SE: 10 dagar

en: 20 Days
sv_SE: 20 dagar

en: 30 Days
sv_SE: 30 dagar

en: 2 Months
sv_SE: 2 månader

en: 3 Months
sv_SE: 3 månader

en: 6 Months
sv_SE: 6 månader

en: 9 Months
sv_SE: 9 månader

en: 1 Year
sv_SE: 1 år

en: Exclusions Statistical Chart
sv_SE: Statistik över uteslutningar

en: Excluded hits in the last
sv_SE: Uteslutna träffar under de senaste

en: days
sv_SE: dagarna

en: Number of excluded hits
sv_SE: Antal uteslutna träffar

en: Hits Statistics Chart
sv_SE: Statistik över träffar

en: Hits in the last
sv_SE: Träffar under de senaste

en: Number of visits and visitors
sv_SE: Antal besök och besökare

en: Visit
sv_SE: Besök

en: Visitor
sv_SE: Besökare

en: Latest Search Word Statistics
sv_SE: Statistik över senaste sökorden

en: Map
sv_SE: Karta

en: Page
sv_SE: Sida

en: From
sv_SE: Från

en: All
sv_SE: Allt

en: Recent Visitor Statistics
sv_SE: Senaste besökarna

en: Online Users
sv_SE: Uppkopplade användare

en: Online for
sv_SE: Uppkopplingstid

en: Page Trend for Post ID
sv_SE: Sidtrend för Post-ID

en: Page Trend
sv_SE: Sidtrend

en: Search Engine Referral Statistics
sv_SE: Sökmotorlänkningar

en: Search engine referrals in the last
sv_SE: Sökmotorlänkningar under de senaste

en: Number of referrals
sv_SE: Antal länkningar

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Top Countries
sv_SE: Topplacerade länder

en: Rank
sv_SE: Rankning

en: Flag
sv_SE: Flagga

en: Country
sv_SE: Land

en: Visitor Count
sv_SE: Antal besökare

en: Top Pages
sv_SE: Mest besökta sidor

en: Top 5 Pages Trends
sv_SE: 5 sidor i topptrend

en: Top 5 Page Trending Stats
sv_SE: 5 sidor i topptrend under de senaste 20 dagarna

en: Number of Hits
sv_SE: Antal träffar

en: No page title found
sv_SE: Sidtiteln saknas

en: Visits
sv_SE: Besök

en: To be added soon
sv_SE: Kommer att läggas till snart

en: Referring sites from
sv_SE: Länkande webbplatser från

en: References
sv_SE: Länkningar

en: Top 100 Visitors Today
sv_SE: Besökarnas 100 i topp idag

en: About WP Statistics Version %s
sv_SE: Om WP Statistics version %s

en: Website
sv_SE: Webbsajten

en: Rate and Review
sv_SE: Betyg och recension

en: More Information
sv_SE: Mer information

en: This product includes GeoLite2 data created by MaxMind, available from %s.
sv_SE: Denna produkt använder data från GeoLite2 skapat av MaxMind, tillgängligt från %s.

en: Other
sv_SE: Annat

en: Today Visitors Map
sv_SE: Karta över dagens besökare

en: Address
sv_SE: Adress

en: User(s) Online
sv_SE: Uppkopplingar

en: Today
sv_SE: Idag

en: Yesterday
sv_SE: Igår

en: Daily Total
sv_SE: Dagstotal

en: Current Time and Date
sv_SE: Nuvarande datum och tid

en: (Adjustment)
sv_SE: (Inställning)

en: Date: %s
sv_SE: Datum:%s

en: Time: %s
sv_SE: Tid:%s

en: Hits
sv_SE: Träffar

en: Access denied!
sv_SE: Åtkomst nekad!

en: %s agent data deleted successfully.
sv_SE: %s agentdata har raderats.

en: No agent data found to remove!
sv_SE: Ingen agentdata finns att ta bort!

en: Please select the desired items.
sv_SE: Välj önskade alternativ

en: %s platform data deleted successfully.
sv_SE: %s plattformsdata har raderats.

en: No platform data found to remove!
sv_SE: Ingen plattformsdata finns att ta bort!

en: %s table data deleted successfully.
sv_SE: %s tabelldata har raderats.

en: Error, %s not emptied!
sv_SE: Fel, %s inte tömd!

en: Database Setup
sv_SE: Databasstruktur

en: Re-run Install
sv_SE: Gör om installationen

en: Install Now!
sv_SE: Installera nu!

en: If for some reason your installation of WP Statistics is missing the database tables or other core items, this will re-execute the install process.
sv_SE: Om installationen av WP Statistics råkar sakna någon databastabell eller komponent, kan detta användas för att upprepa installationen.

en: Database Index
sv_SE: Databasindex

en: Countries
sv_SE: Länder

en: Update Now!
sv_SE: Uppdatera nu!

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.  To create the index on the older installs duplicate entries must be deleted first.  Clicking "Update Now" will scan the vistitors table, delete duplicate entries and add the index.
sv_SE: I äldre installationer av WP Statistics kan dubbletter i besökartabellen uppstå. Nyare installationer har skydd mot detta med hjälp av unika index. För att skapa index på en äldre installation måste dubbletterna raderas. Klicka på "Uppdatera nu" för att granska besökartabellen, radera dubbletter och skapa index.

en: This operation could take a long time on installs with many rows in the visitors table.
sv_SE: Operationen kan ta lång tid om det finns många rader i besökartabellen.

en: Older installs of WP Statistics allow for duplicate entries in the visitors table in a corner case.  Newer installs protect against this with a unique index on the table.
sv_SE: I äldre installationer av WP Statistics kan dubbletter i besökartabellen uppstå. Nyare installationer har skydd mot detta med hjälp av unika index.

en: Congratulations, your installation is already up to date, nothing to do.
sv_SE: Grattis, din installation är redan sjyst, ingen åtgärd behövs.

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export from
sv_SE: Exportera från

en: Please select
sv_SE: Vänligen välj

en: Select the table for the output file.
sv_SE: Välj tabell som ska exporteras

en: Export To
sv_SE: Exportera till

en: Select the output file type.
sv_SE: Välj formattyp för datafilen som skapas.

en: Include Header Row
sv_SE: Inkludera rubrikrad

en: Include a header row as the first line of the exported file.
sv_SE: Placerar en rubrikrad överst i den skapade datafilen.

en: Start Now!
sv_SE: Börja nu!

en: Historical Values
sv_SE: Historikvärden

en: Note: As you have just purged the database you must reload this page for these numbers to be correct.
sv_SE: Obs! Om du nyligen har städat i databasen måste du ladda om denna sida för att dessa värden ska bli korrekta.

en: Visitors
sv_SE: Besökare

en: Number of historical number of visitors to the site (current value is %s).
sv_SE: Antal webbplatsbesökare i historiken (nuvarande antal är %s).

en: Number of historical number of visits to the site (current value is %s).
sv_SE: Antal webbplatsbesök i historiken (nuvarande antal är %s).

en: Update now!
sv_SE: Uppdatera nu!

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker på det?

en: Empty Table
sv_SE: Töm tabell

en: All data table will be lost.
sv_SE: Allt data försvinner.

en: Clear now!
sv_SE: Radera nu!

en: Purge records older than
sv_SE: Städa bort uppgifter äldre än

en: Deleted user statistics data older than the selected number of days.  Minimum value is 30 days.
sv_SE: Raderar användarstatistik som är äldre än det valda antalet dagar. Minst 30 dagar.

en: Purge now!
sv_SE: Städa nu!

en: Delete User Agent Types
sv_SE: Radera agenter

en: Delete Agents
sv_SE: Radera användaragent

en: All visitor data will be lost for this agent type.
sv_SE: All besökardata med denna agent kommer försvinna.

en: Delete now!
sv_SE: Radera nu!

en: Delete Platforms
sv_SE: Radera plattformsagenter

en: All visitor data will be lost for this platform type.
sv_SE: All besökardata med denna plattform kommer försvinna.

en: Resources
sv_SE: Resurser

en: Memory usage in PHP
sv_SE: Minnesanvändning för PHP

en: PHP Memory Limit
sv_SE: Minnesgräns för PHP

en: The memory limit a script is allowed to consume, set in php.ini.
sv_SE: Över minnesgräns att användas för skript, angivet i php.ini.

en: Number of rows in the %s table
sv_SE: Antal rader i tabellen %s

en: Row
sv_SE: Rad(er)

en: Number of rows
sv_SE: Antal rader

en: Version Info
sv_SE: Versionsinformation

en: WP Statistics Version
sv_SE: WP Statistics version

en: The WP Statistics version you are running.
sv_SE: Den version av WP Statistics som nu används.

en: PHP Version
sv_SE: PHP-version

en: The PHP version you are running.
sv_SE: Den PHP-version som nu används.

en: PHP Safe Mode
sv_SE: PHP säkerhetsläge

en: Is PHP Safe Mode active.  The GeoIP code is not supported in Safe Mode.
sv_SE: Rutinerna för GeoIP saknar stöd för säkerhetsläget i PHP.

en: jQuery Version
sv_SE: jQuery-version

en: The jQuery version you are running.
sv_SE: JQuery-versionen som nu används.

en: cURL Version
sv_SE: cURL-version

en: cURL not installed
sv_SE: cURL ej installerat

en: The PHP cURL Extension version you are running.  cURL is required for the GeoIP code, if it is not installed GeoIP will be disabled.
sv_SE: Den version av PHP-tillägget cURL som nu används. cURL är nödvändig för GeoIP-koden, utan den inaktiveras GeoIP.

en: Installed
sv_SE: Installerad

en: Not installed
sv_SE: Ej installerad

en: File Info
sv_SE: Filinformation

en: GeoIP Database
sv_SE: Databasen för GeoIP

en: Database file does not exist.
sv_SE: Databasfilen saknas.

en: , created on
sv_SE: , skapade av

en: The file size and date of the GeoIP database.
sv_SE: Filstorlek och datum för GeoIP-databasen.

en: browscap.ini File
sv_SE: Filen browscap.ini

en: browscap.ini file does not exist.
sv_SE: Filen browscap.ini saknas.

en: The file size and date of the browscap.ini file.
sv_SE: Storlek och datum för filen browscap.ini.

en: browscap Cache File
sv_SE: Cache-fil för browscap

en: browscap cache file does not exist.
sv_SE: Cache-filen för browscap saknas.

en: The file size and date of the browscap cache file.
sv_SE: Storlek och datum för cache-filen för browscap.

en: Client Info
sv_SE: Klientinformation

en: Client IP
sv_SE: Klientens IP

en: The client IP address.
sv_SE: Användarens IP-adress.

en: User Agent
sv_SE: Användaragent

en: The client user agent string.
sv_SE: Klientens användaragentsträng.

en: Browser
sv_SE: Webbläsare

en: The detected client browser.
sv_SE: Detekterad klientwebbläsaren.

en: The detected client browser version.
sv_SE: Detekterad version på klientwebbläsaren

en: The detected client platform.
sv_SE: Detekterad klientplattform.

en: This will replace all IP addresses in the database with hash values and cannot be undo, are you sure?
sv_SE: Detta ersätter alla IP-adresser i databasen med hash-värden och kommer inte att kunna inte återställas, är du säker på att du vill det?

en: GeoIP Options
sv_SE: Alternativ för GeoIP

en: Updates any unknown location data in the database, this may take a while
sv_SE: Uppdaterar alla okända lokaliseringsuppgifter i databasen, vilket kan ta en stund

en: IP Addresses
sv_SE: IP-adresser

en: Hash IP Addresses
sv_SE: Hashade IP-adresser

en: Replace IP addresses in the database with hash values, you will not be able to recover the IP addresses in the future to populate location information afterwards and this may take a while
sv_SE: Byter IP-adresserna i databasen till hashade värden, det blir inte möjligt att återställa IP-adresserna framöver för att återskapa platsinformationen och bytet kommer att ta en stund

en: IP Addresses replaced with hash values.
sv_SE: IP-adresserna har ersatts med hashade värden.

en: Install routine complete.
sv_SE: Installationen är klar.

en: Resources/Information
sv_SE: Resurser/information

en: Purging
sv_SE: Städning

en: Database
sv_SE: Databas

en: Updates
sv_SE: Uppdateringar

en: Historical
sv_SE: Historik

en: Visit Us Online
sv_SE: Besök vår webbsajt

en: Come visit our great new %s and keep up to date on the latest news about WP Statistics.
sv_SE: Besök vår fantastiska nya %s och hålla dig uppdaterad om senaste nytt från WP Statistics.

en: website
sv_SE: webbsajt

en: Rate and Review at WordPress.org
sv_SE: Betyg och recensioner hos WordPress.org

en: Thanks for installing WP Statistics, we encourage you to submit a
sv_SE: Tack för installeringen av WP Statistics, vi ber dig att skicka in en

en: rating and review
sv_SE: betygsättning och recension

en: over at WordPress.org.  Your feedback is greatly appreciated!
sv_SE: på WordPress.org. Ditt gensvar uppskattas mycket!

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: WP Statistics supports internationalization and we encourage our users to submit translations, please visit our %s to see the current status and %s if you would like to help.
sv_SE: WP Statistics vill gynna internationalisering och uppmuntrar våra användare att bidra med översättningar, besök vår %s för att se nuvarande status och %s om du vill hjälpa till.

en: translation collaboration site
sv_SE: sajt för översättningssamarbete

en: drop us a line
sv_SE: hör av dig

en: We're sorry you're having problem with WP Statistics and we're happy to help out.  Here are a few things to do before contacting us:
sv_SE: Vi beklagar att du ska ha problem med WP Statistics och vi är glada att hjälpa till. Här är några saker att göra innan du kontaktar oss:

en: Have you read the %s?
sv_SE: Har du läst %s?

en: FAQs
sv_SE: Vanliga frågor

en: Have you search the %s for a similar issue?
sv_SE: Har du sökt efter %s för ett liknande problem?

en: support forum
sv_SE: supportforum

en: Have you search the Internet for any error messages you are receiving?
sv_SE: Har du sökt på internet efter eventuella felmeddelanden du fått?

en: Make sure you have access to your PHP error logs.
sv_SE: Kontrollera att du har åtkomst till felloggar för PHP.

en: And a few things to double-check:
sv_SE: Och ett par saker att dubbelkolla:

en: How's your memory_limit in php.ini?
sv_SE: Vilken minnesbegränsning anges i php.ini?

en: Have you tried disabling any other plugins you may have installed?
sv_SE: Har du provat att inaktivera något annat installerat tillägg?

en: Have you tried using the default WordPress theme?
sv_SE: Har du försökt att använda defaulttemat från WordPress?

en: Have you double checked the plugin settings?
sv_SE: Har du dubbelcheckat tilläggets inställningar?

en: Do you have all the required PHP extensions installed?
sv_SE: Har du alla nödvändiga PHP-tillägg installerade?

en: Are you getting a blank or incomplete page displayed in your browser?  Did you view the source for the page and check for any fatal errors?
sv_SE: Visas en blank eller ofullständig sida i din webbläsare? Tog du reda på varifrån sidan hämtades och checkade om det fanns fatala fel?

en: Have you checked your PHP and web server error logs?
sv_SE: Har du kollat felloggarna för PHP och webbservern?

en: Still not having any luck?
sv_SE: Går det fortfarande åt pipan?

en: Then please open a new thread on the %s and we'll respond as soon as possible.
sv_SE: I så fall ber vi dig öppna en ny tråd på %s, vi försöker svara så fort som möjligt.

en: WordPress.org support forum
sv_SE: WordPress.org supportforum

en: Alternatively %s support is available as well.
sv_SE: Alternativt finns även %s support.

en: WP Statistics Honey Pot Page
sv_SE:  Honey Pot-sidan från WP Statistics

en: This is the honey pot for WP Statistics to use, do not delete.
sv_SE: Detta är en "syltburk" som WP Statistics använder, ta inte bort den.

en: Access Levels
sv_SE: Åtkomstnivåer

en: Required user level to view WP Statistics
sv_SE: Nödvändig användarnivå för att se statistiken

en: Required user level to manage WP Statistics
sv_SE: Nödvändig användarnivå för att administrera WP Statistics

en: See the %s for details on capability levels.
sv_SE: Detaljer för kravnivåerna finns på %s.

en: Hint: manage_network = Super Admin Network, manage_options = Administrator, edit_others_posts = Editor, publish_posts = Author, edit_posts = Contributor, read = Everyone.
sv_SE: Förtydligande: manage_network motsvarar Superadministratör, manage_options motsvarar Administratör, edit_others_posts motsvarar Redaktör, publish_posts motsvarar Författare, edit_posts motsvarar Medarbetare, read motsvarar Alla.

en: Each of the above casscades the rights upwards in the default WordPress configuration.  So for example selecting publish_posts grants the right to Authors, Editors, Admins and Super Admins.
sv_SE: Uppräkningen är prioritetsordnad uppifrån och ner. Exempelvis omfattar alternativet publish_posts följande: Författare, Redaktörer, Administratörer och Superadministratörer.

en: If you need a more robust solution to delegate access you might want to look at %s in the WordPress plugin directory.
sv_SE: Om du behöver en mer genomgripande lösning för att delegera åtkomst kanske du är hjälpt av %s i Tilläggskatalogen för WordPress.

en: Exclusions
sv_SE: Uteslutningar

en: Record exclusions
sv_SE: Registrera uteslutningar

en: Enable
sv_SE: Lägg till

en: This will record all the excluded hits in a separate table with the reasons why it was excluded but no other information.  This will generate a lot of data but is useful if you want to see the total number of hits your site gets, not just actual user visits.
sv_SE: Alla träffar som utesluts registreras i en separat tabell tillsammans med orsaken till uteslutningen, enbart. Det blir mycket data men är användbart om det finns behov av att se det totala antalet träffar på webbplatsen, inte enbart normala besök.

en: Exclude User Roles
sv_SE: Uteslutna användarroller

en: Exclude
sv_SE: Uteslut

en: Exclude %s role from data collection.
sv_SE: Uteslut rollen %s från statistiken.

en: IP/Robot Exclusions
sv_SE: Uteslutna IP-adresser och robotar

en: Robot list
sv_SE: Robotlista

en: A list of words (one per line) to match against to detect robots.  Entries must be at least 4 characters long or they will be ignored.
sv_SE: En lista med uttryck (ett per rad) att matcha mot för att upptäcka robotar. Varje uttryck måste vara minst 4 tecken långt för att inte ignoreras.

en: Reset to Default
sv_SE: Återställ till default

en: Force robot list update after upgrades
sv_SE: Genomför uppdatering av robotlistan vid uppgradering

en: Force the robot list to be reset to the default after an update to WP Statistics takes place.  Note if this option is enabled any custom robots you have added to the list will be lost.
sv_SE: Robotlistan återställs till default vid uppgradering av WP Statistics. Notera att egna uttryck tas bort ur robotlistan om det här alternativet är aktiverat.

en: Robot visit threshold
sv_SE: Tröskel för robotbesök

en: Treat visitors with more than this number of visits per day as robots.  0 = disabled.
sv_SE: Betrakta besökare med fler besök per dag som robotar. 0 = aldrig.

en: Excluded IP address list
sv_SE: Uteslutna IP-adresser

en: A list of IP addresses and subnet masks (one per line) to exclude from statistics collection (both 192.168.0.0/24 and 192.168.0.0/255.255.255.0 formats are accepted).  To specify an IP address only, use a subnet value of 32 or 255.255.255.255.
sv_SE: En lista med IP-adresser och nätmasker (en per rad) som ska uteslutas från statistikinsamlingen (båda formaten 192.168.0.0/24 och 192.168.0.0/255.255.255.0 accepteras). För att ange endast en IP-adress, används ett subnät-värde på 32 eller 255.255.255.255.

en: Add 10.0.0.0
sv_SE: Lägg till 10.0.0.0

en: Add 172.16.0.0
sv_SE: Lägg till 172.16.0.0

en: Add 192.168.0.0
sv_SE: Lägg till 192.168.0.0

en: Use honey pot
sv_SE: Använd en Honey Pot

en: Use a honey pot page to identify robots.
sv_SE: Använd en Honey Pot-sida (motsvarar en syltburk som man gärna smakarav) för att identifiera robotar.

en: Honey pot post id
sv_SE: Id för Honey Pot-inlägget

en: The post id to use for the honeypot page.
sv_SE: ID-koden för inlägget som används av syltburk-sidan.

en: Create a new honey pot page
sv_SE: Skapa en ny Honey Pot-sida

en: GeoIP Exclusions
sv_SE: Uteslutningar för GeoIP

en: Excluded countries list
sv_SE: Lista med uteslutna länder

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to exclude from statistics collection.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
sv_SE: En lista över landskoder (en per rad, två bokstäver i varje) att utesluta från statistikinsamling. Använd "000" (tre nollor) för att utesluta okända länder.

en: Included countries list
sv_SE: Lista med inkluderade länder

en: A list of country codes (one per line, two letters each) to include in statistics collection, if this list is not empty, only visitors from the included countries will be recorded.  Use "000" (three zeros) to exclude unknown countries.
sv_SE: En lista över landskoder (ett per rad, två bokstäver vardera) att inkluderas i statistikinsamlingen. Om listan inte är tom registreras endast besökare från de inkluderade länderna. Använd "000" (tre nollor) för att utesluta okända länder.

en: Host Exclusions
sv_SE: Uteslutna värddatorer

en: Excluded hosts list
sv_SE: Lista över uteslutna värddatorer

en: A list of fully qualified host names (ie. server.example.com, one per line) to exclude from statistics collection.
sv_SE: En lista över kompletta värddatornamn (t.ex. server.example.com, en per rad) att utesluta från statistikinsamlingen.

en: Note: this option will NOT perform a reverse DNS lookup on each page load but instead cache the IP address for the provided hostnames for one hour.  If you are excluding dynamically assigned hosts you may find some degree of overlap when the host changes it's IP address and when the cache is updated resulting in some hits recorded.
sv_SE: Obs! Detta alternativ gör ingen omvänd DNS-sökning vid varje sidladdning utan cachar IP-adressen för listat värddatornamn under en timme. Om dynamiskt tilldelade värdar utesluts uppträder en viss grad av överlappning när värden ändrar IP-adressen och när cachen uppdateras, vilket resulterar i ytterligare några registrerade träffar.

en: Site URL Exclusions
sv_SE: Uteslutna webbadresser

en: Excluded login page
sv_SE: Uteslut inloggningssidan

en: Exclude the login page for registering as a hit.
sv_SE: Uteslut inloggningssidan från att registreras som en träff.

en: Excluded admin pages
sv_SE: Uteslut administrationssidor

en: Exclude the admin pages for registering as a hit.
sv_SE: Uteslut administrationssidor från att registreras som träff.

en: Excluded RSS feeds
sv_SE: Uteslut RSS feed

en: Exclude the RSS feeds for registering as a hit.
sv_SE: Uteslut RSS-feeds från att registreras som träff.

en: browscap settings
sv_SE: Inställningar för browscap

en: browscap usage
sv_SE: Användning av browscap

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: The browscap database will be downloaded and used to detect robots.
sv_SE: Databasen för browscap hämtas och används för att upptäcka robotar.

en: Update browscap Info
sv_SE: Uppdatera information för browscap

en: Download browscap Database
sv_SE: Hämta Databasen för browscap

en: Save changes on this page to download the update.
sv_SE: Spara ändringar på denna sida för att hämta uppdateringen.

en: Schedule weekly update of browscap DB
sv_SE: Schemalägg veckovis uppdatering av databasen för browscap

en: Next update will be
sv_SE: Nästa uppdatering kommer att vara

en: Download of the browscap database will be scheduled for once a week.
sv_SE: Nedladdningen av browscap databas kommer att planeras till en gång i veckan.

en: This will delete the manual when you save the settings, are you sure?
sv_SE: Detta kommer att ta bort den manuella när du sparar inställningarna, är du säker?

en: This feature will not store IP addresses in the database but instead used a unique hash.  The "Store entire user agent string" setting will be disabled if this is selected.  You will not be able to recover the IP addresses in the future to recover location information if this is enabled.
sv_SE: Den här funktionen kommer inte att lagra IP-adresser i databasen utan använde en unik hash. Den &quot;Lagra hela user agent string&quot; inställningen inaktiveras om detta är valt. Du kommer inte att kunna återställa IP-adresserna i framtiden att återvinna platsinformation om det är aktiverat.

en: Users Online
sv_SE: Uppkopplingar

en: User online
sv_SE: Uppkopplade användare
